Backlink Sorgulama

Backlink Sorgulama

Merhaba; Backlink sorgulama SEO çalışmaları için kullanılan en önemli araçlardan bir tanesidir. Hem kendi siteleriniz için hemde rakiplerinizin sitelerinin backlink çalışmalarını takip etmek gereklidir. Rakipleriniz için Backlink sorgulama yaparken izledikleri yolu gözlemleyebilir, backlink stratejinizi ona göre yaparken, kendi siteniz için ise backlink çalışmalarınızın dışında başkalarının size link verip vermediğini kontrol edebilirsiniz.

Sitenize Bağlantılar

Sitenize Bağlantılar

Öncelikli olarak kendi siteniz için Backlink sorgulama konusuna değinelim; Kendi siteleriniz için backlink sorgulamanın en kesin ve en doğru veriyi alabileceğiniz kaynak Google Web Yöneticisi Araçlarında ki Arama Trafiği menüsü altında ki Sitenize Bağlantılar kısmında öğrenebilirsiniz. Bu alanda Google botlarının taramış olduğu sayfalardan sitenize gelen tüm bağlantıları görebilirsiniz. Google botları tarafından taranan sayfalarda sitenize gelen bağlantılar burada ortalama 14 gün gibi bir sürede listelenmektedir.

Ahrefs

Ahrefs

Rakiplerin için Backlink sorgulama işlemleri için ise ahrefs kullanabilirsiniz. Bilinen en gelişmiş Backlink sorgulama araçlarından birisidir. Ahrefs Backlink sorgulama aracı; Domain uzantısından domain adresine, domain sayısından bağlantı verilen sayfa sayısına, bağlantı gelen ip adresinden sosyal ağlar üzerindeki beğeni ve paylaşımlara, hangi anahtar kelimelerden verildiğine kadar bir çok veriyi grafiksel olarak kullanıcılarına aktarmakta. Ücretsiz versiyonu günlük olarak sanırsam 5 sorguya ve her sorgu için 5 alt detay veriyor.

Aradaki farkı görelim:

Aşağıda Google Web Yöneticisi Araçlarında ki Sitenize Bağlantılar kısmında ilyasalcok.com.tr için çıkan backlink sayısı yer almakta.

Google Web Yöneticisi Araçları

Google Web Yöneticisi Araçları

Aşağıda ise ilyasalcok.com.tr için ahrefs sitesindeki sorgunun sonuç sayfasında karşımıza çıkan veridir.

Ahrefs

Ahrefs

Umarım bu yazımdan faydalı bilgiler elde etmişsinizdir. 😉

Etiketler: , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir