Büyük Firmalar ve SEO

Büyük Firmalar ve SEO

Büyük firmaların anahtar kelimelerinde ilk sayfada ve ilk sayfanın üst sıralarında olması büyük bir önem taşımaktadır. SEO bu durumda büyük firmalar için çok önemli bir hâl almaktadır. Marka ismi ile aramalardan tutun, ürün veya hizmet ile ilgili aramalarda ilk sıralarda olmak hem müşteri ağını genişletmek adına hemde firmanın prestiji açısından gereklidir. Anahtar kelime rekabetinin yüksek olduğu durumlar da ise SEO çalışmaları için verilen ücret ciddi rakamlara ulaşmakta. Durum böyle olunca firmalar kendi bünyeleri içerisinde SEO Departmanı oluşturma girişimlerinde bulunmaktadırlar. Peki oluşturulacak olan SEO Departmanın da çalışacak olan personel veya personellere tüm ihtiyaçları karşılayabilirler mi? Oluşturulacak olan bu departmanda çalışacak olan personelin bilgisi ne kadar olmalı? Vb. soruların cevaplarını bu yazımda bulabilirsiniz.

İlk olarak SEO için bilinmesi gereken en önemli faktörlerden birisi olan süreklilik ve kalıcılık ile ilgili bilgilerimi sizlere aktarmak isterim. SEO çalışmalarının kalıcı olabilmesi için süreklilik halinde yapılması ve elde edilen dış bağlantıların (backlink) kalıcı olması gerekmektedir. Hâl böyle olunca SEO çalışmaları mutlak suretle sürekli yapılması gereken ve elde edilen dış bağlantıların silinmemesi gerekmektedir. Bu durumda firma içerisinde bir SEO Uzmanı çalıştırmak mantıklı görünmektedir. Ancak bir SEO Uzmanı kişinin firma içerisinde yer alması firmanızın tüm SEO çalışmalarını yapabileceği ve dışarıdan hizmet almayacağız anlamına gelmez.

Neden?

Firma bünyesinde çalışacak olan SEO personelinin bilgisi ne düzeyde olmalı?
Firmanın içerisinde çalışacak olan SEO Uzmanı kişi site içi optimizasyon konusunda üst düzey bilgiye sahip olmalıdır. Unutulmamalı ki SEO ilk olarak sitenizin içerisinden başlar. Sitenizin Arama Motorlarına ve ziyaretçiler için ne kadar uyumlu olduğu SEO için en temel çalışmaların başında gelmektedir. Firma içerisinde yer alan SEO personeli ilk olarak sitenizi Arama motorlarına uygun olacak halde optimize edip ziyaretçiler için kolay kullanılabilir bir hale getirebilmelidir. Site Dışı SEO çalışmalarının 1. ayağı olan Sosyal Medya Platformlarında yer alan sayfalarının Optimizesini SEO‘ya uygun halde yapabilmelidir. Site Dışı SEO çalışmalarının 2. ve en önemli ayağı ise Dış Bağlantı desteğini ücretsiz olarak yapabileceği ancak kalıcılığına inandığı siteler üzerinden yapabilmelidir. Elde edilecek olan dış bağlantının daha sonradan silinmesi SEO çalışmalarını olumsuz etkilemektedir.

Neden?

Neden firmanız içinde çalışan SEO personeli tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamaz?
Firmanın bünyesinde çalışacak olan SEO Uzmanı kişi Site içi Optimizasyon ve Sosyal Medya Optimizasyonu çalışmalarını dışarıdan hizmet almadan yapabilir. Site Dışı SEO için önemli olan dış bağlantı için ise ücretsiz olarak alınabilecek olan sitelerden alabilir. Ancak bu çalışmalar anahtar kelime rekabeti yüksek olan kelimeler için yeterli değildir. Bu sebepten ötürü dış bağlantı sayısını arttırmak için bir çok siteden dış bağlantı almak gereklidir. Bunlar için ise dış bağlantı alınacak olan site sahiplere kendilerinin belirlediği miktarlarda ücret ödenmesi gerekir. Kaliteli bir siteden dış bağlantı alabilmek için minimum 30TL ile maksimum 100TL arasında site sahipleri ücret istemektedir. Anahtar kelimenin rekabetine ve zorluğuna göre dış bağlantı sayısının 500 ile 2500 arasında olması gerekmektedir. Burada SEO Uzmanı personeliniz dış bağlantı alırken Google ve benzeri arama motorlarının Algoritmalarını çok iyi bilmeli ve bu algoritma çeşitlerine göre bu çalışmalarını sürdürmelidir. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar ile firmanızın web sitesinin ceza alarak sıralamalarda geri gitmesini hatta tamamen kaldırılmasına sebep olabilir.

Ancak firmanızın bünyesinde çalışacak olan SEO Uzmanı dışarıdan alacağınız hizmetleri %60%50‘ye kadar indirebilir ve bu sayede SEO çalışmalarınız için ödeyeceğiniz ücret %50 ila %60 oranında azalmış olacaktır.

Neden?Firmanızda çalışmak üzere alacağınız personele aşağıda ki soruları sorunuz. Tabii ki daha öncesinde bu soruların cevaplarını Google ve benzeri arama motorlarına siz sorarak birden fazla sayfadan bilgi alınız 🙂

 • Firmamızın anahtar kelimeleri hakkında bilginiz var mı?
 • Daha önce firmamızın anahtar kelimeleri ile ilgili çalışmalar yaptınız mı? Varsa referans gösterebilir misiniz?
 • Google ve benzeri arama motorlarının algoritmaları hakkında yeterli bilginiz var mı?
 • Arama motorlarının web master araçlarının kullanılması konusunda bilginiz var mı?
 • Site içi Optimizasyon konusunda bilginiz ne seviyede? Referans gösterebilir misiniz?
 • Google ve benzeri arama motorlarının Maps ve Rehber uygulamaları hakkında bilginiz nedir? Referans gösterebilir misiniz?
 • Sosyal Medya Platformları konusunda bilginiz ne seviyede? Referans gösterebilir misiniz?
 • Anahtar kelime analizi yapabilir misiniz?
 • Dış bağlantı elde etme konusunda ücretsiz olarak bu çalışmaları yapabileceğiz ve kalıcılığına inandığınız site sayısı nedir? Referans Gösterebilir misiniz?
 • Dış bağlantı hizmetini ücretli olarak alacağınız durumlar da dış bağlantı alınacak olan sitelerin özellikleri neler olmalı?
 • Domain ve IP bazlı dış bağlantı hakkında bilginiz nedir? Referans gösterebilir misiniz?
 • Bir sitenin SEO alt yapısını oluşturmak adına linkwheel hakkında bilginiz ne seviyede? Referans gösterebilir misiniz?
 • SEO Stratejileri ve SEO Teknikleri konusunda bilginiz nedir? Kendinize özgü Teknik ve Stratejileriniz var mı?
 • Rakip analizi yapabilir misiniz? Referans gösterebilir misiniz?

Tüm bu soruların cevabını öncelikli olarak bir çok yerden araştırınız ve kişinin size vereceği cevapları inceleyip bilgi düzeyini kontrol ediniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir