Işık hızında internet Saçmalığı

Işık hızında internet Saçmalığı

Merhaba herkese; Türkiye şartlarında internet hızının ve alt yapının kötü olduğunu profesyonel kısmın nerede ise tamamı biliyor. Temel kullanıcı ve alt seviye internet kullanıcıları ise işin aslını nerede ise hiç bilmiyor.  Mbit’in MB’in tam olarak ne olduğu bilmeyen ve birbiri ile karıştıran internet kullanıcı sayısı cidden çok fazla. Konumuz ise Işık Hızında İnternet

Marka ismi vermeme gerek yok “Işık hızında İnternet” sloganı ile TV’lerde boy gösteren markanın yanıltıcı reklam yaptığını düşünmekteyim ve bu sebepten bu yazıyı yazma gereği duydum. 1000MBit (1Gbit) internet hızı. Waaowww! diyoruz dimi hepimiz.

Bilmeyenler için özet geçeyim 1Mbit = 128KB/sn yani 1Gbit = 125MB/SN download ve upload hızı demektir.

Bu hızda nelere eşittir biraz daha anlaşılabilir olması için bir kaç örnek daha vereyim. 1 MP3 dosyasının ortalama 5MB olduğunu düşünür isek saniyede 25 tane MP3 indirebiliyoruz demek. 1 VCD filmin 699MB olduğunu düşünür isek 5,59 saniyede 1 VCD film, 1 DVD5 filmi (4,38Gib) 35,04 saniyede, Günümüz Bluray filmleri ise (BD50 yani 50Gbit) 400 saniyede indirebiliyoruz.

Evet şuan herkes Waaaoow! diyor hıza bakar mısınız akıllara zarar!

Hadi gelin neden bu Işık hızında İnternet‘in çok yanıltıcı reklam olduğunu sizlere açıklayayım. Her ne kadar bu İnternet hızlarının tam anlamını bilmesek te hepimiz AKK veya diğer adı ile AKN’yi biliyoruz.

AKK: Adil Kullanım Kotası
AKN: Adil Kullanım Noktası

Belirli bir indirme işleminden sonra hızın düşmesi. Bu hızın bedeli aylık 999TL!!! Standart olarak verilen 100Mbit ise 99TL (100Mbit = 12,5MB/Sn) Şimdi Bu hız ile 1 saniyede 2MP3, 1 dakikada 1VCD, 6 dakikada 1 DVD5 film, 66 dakikada 1 BD50 bluray film indirebiliyorsunuz. Peki AKK-AKN işte olay burada 100Gbit. Yani 122 dakikada bu kotayı dolduruyorsunuz ve hızınız 3Mbit’e düşüyor. 3Mbit ne idi 384KB/sn.

Matematiğiniz sanırsam yukarıda örneklerini verdiğim dosya türlerini bu hız ile ne kadar sürede indireceğinizi hesaplamaya yetecek seviyededir.

Hadi 3. Bluray filmimizi ne kadar sürede indireceğimizi beraber hesaplayalım.

ışık hızında internet

ışık hızında internet

1MBit = 128KB/sn download hızı demektir. Hızınız 3mbit’e düştüğüne göre sizin ışık hızında internet hızınız 384KB/sn oldu.
Şimdi bir blu-ray filmin kaç KB olduğunu hesaplayalım ve sonrasında da saniye olarak kaç saniyede ineceğini hesaplayalım.
1MB=1024KB’dir 1GB ise 1024x1024KB’dir Blu-ray filmimiz 50GB idi 50x1024x1024= 52428800KB. Evet yanlış görmediniz 🙂 şimdide hemen kaç saniyede ineceğiniz hesaplayalım.
52428800/384= 136533SN Evet ever hiç yanlış görmediniz. ışık hızında internet ile 2. blu-ray filminizi 66 dakika da indirirken 3. blu-ray filminizi 136533 saniyede yani 2275 Dakika ve saat olarak 38 saat ediyor 🙂

Eeee nerede kaldı bizin Işık hızında İnternet?

Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum değerli okurlarım.

Etiketler: , , , , , , , , ,

48 Yorum Yapıldı Konu “Işık hızında internet Saçmalığı”

 1. Suha Gürgen dedi ki:

  Sormayın hocam bu dertten çok müzdaribim. Benim TTNET den 24 mb hızıM ve 75 GB AKK var. Genelde bu 75 GB ayın ilk haftası içinde maalesef doluyor ve o ayın sonuna kadar 3 mb için 60 TL para ödüyorum. Ve üstelik Adil Kullanım Kotası diyorlar. İsme bakarmısınız “ADİL”. Nasıl bir adalet anlayışı ise ?
  Aslında bu işi diğer ülkeler gibi Kullanım hızı ile orantılı yapsalar. Mesela %50 düşürsün veya günün belirli saatlerinde düşürsün veya günlük kota uygulasın vs.

  • i1y4s dedi ki:

   Merhaba SUHA,
   Malesef türkiye şartlarında durum böyle. Hemen yanı başımızda Bulgaristanda 100Mbit tamamen sınırsız gerçek ışık hızında internet tl karşılığı olarak 30TL civarlarında.
   Ama ülkemiz türkiye de AKK-AKN adı ADİL olsada ADİL olmayan bi uygulama mevcut.

   Gelişeceğiz inşallah ancak biz görebilecekmiyiz?.

 2. ali dedi ki:

  🙂 teşekkürler. aydınlatıcı ve faydalı olmuş. bizim buralarda bu hizmert yok ama olduğu zaman konuya dikkat edeceğim.

 3. ümit dedi ki:

  Eksik olmuş ! Diyelim ki evimde 1gbit internet var . Bir BD indireceğim tıklaım inmeye başladı, aradan 2 dk geçti hop indirme işlemi yavaşladı yada durdu 😀 neden mi ? Bilgisayar özellikleri hızı kaldıramadı 😀 önbellekleme süreci pc kastı ve dahası indirme diyelim ki bitti , bu seferde indirilen parçalar birleştiriliyor bekle ki bitsin , yani bu iş tam bir zulüm !

  • i1y4s dedi ki:

   Evet bakın güzel bir yaklasım. HDD’nin dakikada 120MB yazma kapasitesinde olması gerekli.
   Teşekkürler.

 4. ZeoN dedi ki:

  Yazınıza tamamen katılıyorum. Malesef dünyanın en pahalı ve en adi internetini kullanıyoruz. Bunun en büyük nedenlerinden biri Telekom’un tekel olması,Süperonline fiber hariç her firma telekomun alt yapısını kullanıyor. Hal böyle iken istedikleri fiyat tarifesinide belirliyorlar, akn-akk de koyuyorlar. Sonra gelişmiş ülke olacağız diyoruz. Bu kafayla ancak Kamboçya ile yarışırız.

 5. Doğan Satı dedi ki:

  Ben bu reklamları veren firmalara kızmıyorum.Bu firmalara Bu yüce halkı soyduran yöneticilere lanet ediyorum.Akk lı 20 Mbit internet kullanıyorsunuz,örneğin ben bu kotayı(50GB) Bir gecede bitiriyorum. Sorası felaket 3Mbit hıza düşüp resmen kelimenin tam anlamıyla fıtık oluyorsunuz.
  selam ve sevgiler..

 6. Vakit dedi ki:

  Yazılmış olsun diye yazılmış bir yazı. Bu yazdıklarını bilmeyen mi kaldı. 😛

 7. Tuncay Şen dedi ki:

  TTNET tek başına olması ve hükümetle birbirine rant sağlaması bizden kazandıkları para ile yurt dışına yatırım yapıyor yiyosa orada böyle birşey yapsınlar 1gün lisans iptal ederler şirketin 😀

 8. KARANLIK LORD dedi ki:

  Downlod hızları yine bir nebze idare ediyor evet çok kötü haklısınız ama upload hızları daha da vahim. 1 MB upload hızı nedir ya. Ki o 1 MB normalde 1024 KB olması gerekirken 800 KB civarı oluyor. Yazık gerçekten çok yazık vari upload da 3 mb filan olsa yine razıyım. Yıl 2016 ama şu değerlere bakın. Bundan belki de 1 sene önce yok efendim 6 ay içinde upload sınırını kaldıracağız yok efendim download upload aynı hızda olacak gibi cümleler kullandılar ee 1 sene geçti nerde? Şu an 4K yayınlar var herkes 4K tv vs satmaya çalışıyor youtubeyi açıyorum 480p bile zor izliyorum kaldıki biliyorsunuz youtube baya bir sıkıştırma yapıyor ki sonrasında 4k ya gelene kadar 720p 1080p 1440p 4k ooo ölme eşeğim ölme. Ama dediğim gibi şu an benim en büyük derdim UPLOAD bu nedir arkadaş tamam az olsun da 3 mb olsun en azından yazık diyecek söz bulamıyorum

 9. kullanıcı dedi ki:

  Hayır birde şu durum var iptv hizmeti verirken onda adil kota uygulamıyor malum internet servis sağlayıcı. Ama normal internete gelince neymiş altyapıymış adil kotaymış vs vs…

 10. Ahmet ŞÜKÜROĞLU dedi ki:

  Yerden göğe kadar haklısın İlyas kardeşim.
  Büyük saçmalık.

 11. engin dedi ki:

  bu yazdıklarınızdan habersiz binlerce abone var ve “ışık hızı” tanımı onları hipnoz etmiş maalesef. bizim ülkemizde aldığımız en yüksek internet hizmeti için başka ülkelerdeki aynı hizmete ödenen paranın en az 12 katı para ödüyoruz maalesef..

 12. Tolqas dedi ki:

  Ne Bekliyordun Ki 🙂

  Şu *** İnternet Sağlayıcısı Yüzünden İnterneti Tam Kullanamııyoruz Fakat Bu *** Şirketi Türkiyenin Tek Büyük İnternet Sağlayıcısı Diğerlerini Boşver. 2007 De AKK İle Bizi Tanıştırdılar Lan *** Bu Sistem Hangi Ülkede Var Ben Şimdi BD Diskleri 60-70 Saate Anca İndiriyorum Verdiğim Paraya Kıyasla Aldığım Hizmet Berbat !!

  Yok Akk Kalkıcakmış Bu *** Sürekli Devam Edicek Size Söyliyeyim Adamlar Sömürmenin Yolunu Bulmuş Ya

  Ettiğim Küfürler İçin Üzgünüm,Ama HAKEDİYORLAR.

  SUPERONLİNE kullanıyorsan GECE KUŞUNA GEC. Ben Onu Kullanıcam Martta Fiber Aydına Gelince 🙂 Şimdiden Aboneliğim Yaptırdım Bekliyorum 😀

 13. kant_1986 dedi ki:

  Ah be kardeşim bu mevzu ilk geldiği zamanlarda canımı o kadar sıkıyordu ama şimdi bildiğin alıştık duruma, hatırlarsın sene 2008 filan + -si var. Ne çekiyorduk dosya ne akk vardı ne başka bir şey. Şimdi turbo butona devam.

  • i1y4s dedi ki:

   Evet O zamanlarda tabi 2048Kpbs vardı. Yani değişen bir durum söz konusu değil. Halen 2008 yılındayız.

 14. UncleJOE dedi ki:

  AKK tamamen pazarlama taktiğidir. AKK dolunca, EK ücret ödeyerek hızı eski seviyesine getiriyorlar. bu da demek oluyor ki şu anki altyapıları hız sınırlamasını gerektiren bir durum doğurmuyor. her ne kadar rakip gibi görünseler de ISS ler bu konuda anlaşmış gibi. Tek dertleri cebimizdeki para !

  • hacı dedi ki:

   katılmıyorum. google hariç, dünyadaki tüm sunucular bu kotayı koyar. turbobit dahil günlük 10 gb dl kotası koyar. ha geçerin 10 gb’ı ama 1-2 saat sonra ip adresine geçici ban atar.

   kısacası sunucu maliyeti çok yüksek bir şey.

   ha burada ttnet’i savunmuyorum çünkü korkunç para kazanıyorlar ve bu parayı fazlasıyla çıkarıyorlar ama gel gelelim bu parayla yatırım yapmıyorlar, altyapıyı geliştirmiyorlar. sıkıntı bu zaten.

   • UncleJOE dedi ki:

    Polemige girmek gibi olacak ama, tamam sunucu maliyettir, yonlendiriciler, anahtarlar; hepsi maliyet ama adam akilli yatirim yapildiktan sonra sadece bakim maliyeti olur. 1998 den beridir internet kullanirim, hic unutmam 3 arkadas yillik 180 liraya internet aboneligi almistik, ortak kullaniyorduk. Biri girince digeri giremiyordu 🙂 sacma gibi gelebilir ama o zaman asgari ucret 30 lira civariydi. Kisacasi yillarca somurduler ve verdikleri hizmet ortada. Hizmet veremeyeceksen bu işe girmezsin, kisacasi Savunulacak bir taraflari yok. (10 mbit metroethernete aylik 3000 lira odeyen kurumlar var, azcik vicdan !)

 15. adem urfanlı dedi ki:

  adsl ile fiber arasında rakamsal değişiklikler var zannediyorum. mesela adsl de 8 mbit lik hızda 8192 kb ile download yaparken fiberde durum 20 mbit lik pakette 20 megabayt ile download yapılıyor zannediyordum yanlışmı biliyorum? bilmiyorum. çünkü benim fiberim olmadı 🙁

 16. Özer Angün dedi ki:

  Bu kadar dili boşuna dökmüşsün arkadaşım. Standart bir kullanıcıya 16 Mbit bağlantı satıyorlar. Bu hızı alabilen olmuşmu? Bunu söylesen yeter. Emeğine sağlık. Neticede şu noktadayız. Ahlak olmadıkça Mbit’te yalaaan Gbit’te.

 17. izmirden ahmet kardeşin... dedi ki:

  İlyas abim sağol bilgilendirdiğin için…bu arada benim hız 1 mbit den 3 mbite çıktı…Çok şükür uydunet kulanıyorum.ve en düşük artık 3 mbit.Sen benim durumum biliyosun..Yıllar önce teamwever dan bağlanmıştın hani…? hatırlarsan..bilmem hatırlayabildin mi? selamlar bu arada siteni hemen hemen hergün ziyaret etmeye çalışıyorum…

  • i1y4s dedi ki:

   Teşekkürler. Burası arka bahçem vakit buldukça hem kişisel, hemde iş ile ilgili bişiler yazıyorum.

 18. BAYBARS TURAN dedi ki:

  Savunmak gibi olmasın ama S.O. 1000 Mbps ışık hızı çok uzun zamandır kampanyada ve AKK den muaftır. Yani Download ve Upload sınırsızdır ve hiçbir şekilde download ve upload hızında hız düşürme yapılmıyor öyle download 3 mbit hızına falan düşme olmuyor. Bu pakette 12 ay taahhütle download 1000 Mbps, upload hızı 20 Mbps’dir. İlk 3 ay 499 TL kalan 9 ay 999 TL ‘dir.
  Keza yine AKK den muaf olan ve hız düşmeyen başka kampanya ve hız seçenekleri vardır.
  Yani diğer AKK ‘li paketler gibi download hızı 3 Mbps ve upload hızı 1 Mbps hızlarına DÜŞMEZ.
  24 ay tahhhütle kampanya kapsamında;
  ​25 Mbps ​Download 5 Mbps Upload 99 TL
  ​50 Mbps ​​Download 5 Mbps Upload ​169 TL
  ​100 Mbps ​Download 5 Mbps Upload ​299 TL
  gibi seçenekler vardır.

  • i1y4s dedi ki:

   Elbete var. Biz yok demiyoruz zaten. Sadece reklamların kandırmaca olduğunu belirtmek istiyoruz. Bir ev kullanıcısı sanmıyorum ki hiç ayda 999TL versin.

   Bu biraz şey gibi oluyor. Süper lüks amerikan arabası 2014 model 70.000TL ama kilometrede 1TL yakıyor. Hadi gitte şehirler arası yolculuk yap göreyim seni. Gibi Gibi.

   • BAYBARS TURAN dedi ki:

    Sonuç olarak biz kullanıcılar biraz araştırma yapıp ne satın aldığımızı bilerek almalıyız.
    Burada bir aldatmaca olduğunu düşünmüyorum.
    Çünkü insanlar kendi bütçelerine göre ister AKK den muaf paketleri satın alır ve hız düşmesinden etkilenmezler yada AKK nin ne olduğunu bilerek abone olmalılar. Bütün detaylar en ince ayrıntısına kadar S.O. sitesinde açıklanmıştır. Yani 25 – 50 – 100 Mbps hızında ama AKK kapsamında abonelik yapan üyeler satın aldıkları paketteki kotayı doldurduktan sonra download hızının 3 Mbps ve upload hızının 1 Mbps hızlarına düşeceğini bilerek abone olmalıdırlar. Ne kadar ekmek o kadar köfte olayı. Hız olayına gelince S.O. gerçekten diğer seçeneklerden hızlı. Ben 100 Mbps AKK ‘siz 299 TL kampanyalı paketini kullanıyorum ve IDM ile çok parça indirmelerimde tahhüt edilen yaklaşık 12,5 MB/sn download hızını görüyorum. Speedtest.net sitesinden de 95 Mbps download hızını alıyorum. Antalya merkezdeyim ve bulunduğum yerdeki hatlar bu sonuçları aldığıma göre iyi demektir.
    Basit bir örnek verirsem kullanıcılar şunu hesaplayarak abone olursa yani ne aldığını bilerek abone olursa sonradan hüsrana uğramazlar.
    25 Mbps 75 GB kotalı internet 59.9 TL
    Bu paketi seçerler ise 75 GB download kotası dolduktan sonra 25 Mbps hızının 3 Mbps hızına düşeceğini bilerek seçmeliler.
    Yada bu AKK sınırına takılmak istemiyorlar ise
    25 Mbps AKK’siz (kotasız) internet için 99 TL vererek hızlarının hiç düşürülmeden 25 Mbps hızında kalmalarını sağlayabilirler.
    Kısaca yaklaşık 60 TL verip 75 GB sonrası hızım düşsün mü? Yoksa yaklaşık 100 TL verip hızım düşmesin mi? sorusuna ihtiyaçlarına göre her kişi kendi karar vermelidir.
    İşte bu sebepler ile herhangi bir aldatmaca olduğunu düşünmüyorum. Kişi bütçesine göre buna kendi karar vermelidir. Bu arada S.O. ile herhangi bir bağlantım yok sadece abonesiyim ve memnunum. Yani onları savunduğumu falan düşünmeyin. Ayrıca bu AKK olayı diğer servis sağlayıcılarında da var ve aynı şekilde işliyor. Ama bir tek AKK den muaf seçenek S.O. da var ve bu da S.O. ‘yu diğer seçeneklerden ayırıp bir adım öne geçiriyor.

    • i1y4s dedi ki:

     Size elbette hak veriyorum yazdıklarınızda sonuna kadar da haklısınız. Benim burada demek istediğim algı problemi ve kitlenin ne kadar bilgili olduğu.
     Cem yılmaz hani diyor ya. “çinliler artık türkçe kullanım klavuzu okumuyor” %90 haklı.

     Parasını verdikten sonra herkes istediği en iyi hizmeti alabiliyor. Ama bunu bilmeleri yada kendilerine bildirmeleri gerekiyor.
     Eminim ki 8mbit-16Mbit kullanan ama hızı sonradan düşen bir çok kişi hızının düştüğünün dahi bilincinde de değil.

     S.O kullannıcısı olarak verdiğiniz bu bilgiler eşiğinde boş bir vaktimde konuyu güncelleyeceğim.

     • BAYBARS TURAN dedi ki:

      Siz de haklısınız ve bir çok kullanıcı bunları bilmiyor olabilir. Bu şekilde yorumları okuyarak insanlar daha fazla bilgi sahibi olabileceklerdir.
      Teşekkürler.

    • Mersinden AKK'siz abone dedi ki:

     Yanılıyorsunuz!!! Ben uydunet kullanıyorum AKK’siz ve gayet memnunum. Üstelik HD Kablo TV de hediye. Mersinde yaşıyorum eski bir S.O. abonesiyim, İlk üyeliğimde Anlık kopmalar oluyordu. 3 ay boyunca hemen hemen her gün servis gelip kontrol yapıyor ve hatayı görüntüleyip merkezlerine yolluyor her defasında size dönecekler diyorlar ve her defasında telefonum bir kez çalıp kapanıyor ardından “size ulaşamadık, probleminizin giderilmediğinin düşünüyorsanız arayın” diye mesaj geliyordu. Ben de anlık kopmaların ekran görüntülerini alıp Tüketici Hakem Heyetine şikayet edip hem 3 aylık aidatımı iade aldım hem de bitmemiş taahüdümü sonlandırdım. Yani S.O. kadar müşteriyi umursamayan başka bir servis sağlayıcı yok. Reklam yapmayın.

     • BAYBARS TURAN dedi ki:

      Öncelikle burada reklam yapan yok. Deneyimlerimizi paylaşıyoruz aynı sizin mesajınız ile paylaştığınız gibi. Benim ne SO ne Uydunet ne de diğerleri ile bir bağlantım yok. Gübre üreticisiyim. İthalat ihracat yapıyorum.
      Türkiye de internet çok değişkendir ve alacağınız hızlar bulunduğunuz bölgeye göre ve o bölgedeki kullanıcı sayısının fazlalığı, altyapının yani kabloların kalitesi, bina iç tesisatının kalitesi ve santrale olan uzaklığa göre farklı sonuçlar gösterir. Ben bölgemde şanslı olanlardan biriyim ki iyi sonuçlar elde ediyorum. 2 yıldan fazla süredir SO abonesiyim ve bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım.
      Kurulduğu günden beri hiç servis aranmadı bile. İstersen ve inanman için sana speedtest ve hda üzerinden indirdiğim filmlerin iniş hızını gösteren resim veya video çekip paylaşabilirim. Demek ki senin SO deneyimin olumsuz olmuş ama bunun sebebi yukarıda yazdığım gibi etkenler ile alakalıdır. Yoksa eğer SO genel olarak kötü olsaydı ben de aynı senin gibi sorunlar yaşıyor olmalıydım.
      Uydunet hiç denemedim ama geçmişte web sayfalarına baktığımda AKK ‘siz paket gördüğümü hatırlamıyorum. Sen dedikten sonra kontrol ettim. Ve evet AKK ‘siz paket açmışlar AMA şunları kıyaslarmısın lütfen;
      Uydunet:
      10 Mbps hız 1 Mbps upload 99TL
      20 Mbps hız 2 Mbps upload 199TL
      Yani AKK’sız en yüksek hız 20 Mbps ve 199 TL fiyatı var.
      Yani AKK’sız daha yüksek hız yok.

      SO:
      ​25 Mbps hız 5 Mbps upload 99TL
      ​50 Mbps hız 5 Mbps upload ​169TL
      ​100Mbps hız 5 Mbps Upload ​299TL

      Kıyaslarsak:
      99 TL verebilecek bir kişi için
      Uydunet:
      10 Mbps hız 1 Mbps upload

      SO:
      ​25 Mbps hız 5 Mbps upload

      İki servis sağlayıcının da sorunsuz çalıştığını varsayarsak (çünkü sende SO başarısızken ben de başarılı)
      Sence hangisi mantıklı geliyor?

      Uzatmaya gerek yok diğer kıyaslamaları fiyat listesinden kendiniz de kıyaslayabilirsiniz.

      Açıkça görülüyor ki her iki servis sağlayıcı arasında SO daha düşük fiyata daha yüksek hız verdiği görülmektedir.

      Sanırım sen de SO abonesiyken bağlantı sıkıntıları yaşamasaydın SO ‘yu seçerdin.

      Birde Uydunet de download – upload hızlarının aynı olduğu simetrik tarife olduğunu gördüm bu da SO da olmayan ama Uydunet de olan artı bir özellik olarak gözüküyor. Ama fiyatları biraz pahalı. Bu simetrik tarifede AKK sınırı var mı bilemiyorum ama fiyatlar yüksek olduğu için yoktur sanırım.

      Uydunet Simetrik Tarife:
      5 Mbps download/upload 199TL
      10 Mbps download/upload 299TL
      15 Mbps download/upload 399TL
      20 Mbps download/upload 499TL

  • cihan dedi ki:

   BAYBARS güzel reklam yapıyorsun da( kibarlık olsun diye güzel dedim yoksa günümüz dünyasında reklamın kandırmaca ve yalandan ibaret olduğu İspatlanmış bir gerçektir). DÜNYANIN HİÇ BİR ÜLKESİNDE BU RAKAMLAR YOK. insanları keriz yerine koyup sömürüyorlar devlet te buna izin veriyor ve sen de çıkmış insanlar bilerek abone olsun diyorsun.
   1 ekmek 100 lira, 3 ekmek 400 lira, birisi çıkıp ihtiyacınız yoksa 400 tl vermeyin 100 tl verin 1 ekmek yeter diye söylüyor…
   Tamam yeter de bu 100 tl ne. (Kusura bakma ilkokul çocuğuna anlatırmış gibi seviyeye inerek anlattım yoksa sizin gibi REKLAM yapan insanlar konuyu başka yerlere çekerek dağıtıyorlar)
   İşin özü bu ülkede internette bir tekel kurulmuş fahiş fiyatlarla insanları sömürüyorlar ve her sene bu sömürüyü arttırmak için AKK gibi yeni argümanlar kullanıyorlar sizin gibi REKLAM ustalarını da( yine kibarlık olsun diye usta dedim) piyasaya sürüp ortalığı bulandırırarak demogoji yaptırarak dikkatleri başka yöne çekiyorlar..

   • BAYBARS TURAN dedi ki:

    Konuyu özünden saptıran ve siyasi hale getiren sensin. Reklam yapan yok. Senin gibi her konuyu yanlış anlayıp burada reklam yapıldığını sanan sadece boş laf etmek için konuşan her şeye muhalif kişiler reklam yapıldığını sanabilir.
    Sanırım senin anladığın benim SO ile bağlantılı olduğum ve onun reklamını yaptığım düşüncesi.
    Dedim ya gübre üreticisiyim diye ama yok sen ona da inanmayacağın için senin gibi insanlara ispat etmek gerekiyor.
    Facebook adresim: baybarsturan
    Buradan tüm detayları görebilirsin.
    Antalya’ya da beklerim beraber fabrikayı gezer bir çayımı içersin.
    http://www.ranagro.com.tr bu da işimizin web adresi.
    Bu üretici firmanın yani gübre firmasının Genel Müdürü Yardımcısı ve diğer antpeyzaj a.ş. pazarlama firmasının Genel Müdürüyüm.
    Yaşım 41 ve bugün de doğum günüm.
    Kusura bakma SO yada başka bir ISS ile bağlantım yok ve senin gibi insanlara bir şeyleri ispat etmek artık beni yoruyor.

    Ben insanlar bilerek abone olsunlar derken neye para verdiklerini bilerek alsınlar diyorum.
    Günümüzde internet de ekmek su gibi bir ihtiyaç ve önümüze sunulan alternatiflerden birini seçmek her kişinin kendi gelir durumuna göre kendisinin karar verebileceği bir şey.
    Sanki AKK olayını ben yapmışım gibi bana tepki gösteriyor ve reklam yaptığımı iddia ediyorsun.
    Kimseye şuna abone olun buna abone olun mu dedim ama senin kafa her daim reklam yapıldığını düşündüğü için önyargılı yaklaşıyorsun.
    Benim bu konuda değindiğim ama senin anlamadığın şey şu;
    İllaki internet kullanacaksanız seçeneklerinizi değerlendirin hepsini araştırıp kendinize uygun olan ISS den ve bütçenize uygun olan seçimi yapın demek istedim.
    Aynı şey Cep operatörleri için de TV abonelikleri için de geçerlidir. Herkes aynı operatörü ya da aynı TV abonmanlığını mı kullanıyor? Cevap senin de onaylayacağın gibi Hayır di mi? Benim tek söylediğim SO kullandığım, memnun olduğum ve kendi bütçem ile tercih ettiğim abonmanlıktan taahhüt edilenleri alıyor olmam. Bak diğer mesajlara ben SO dan memnunken Mersin den yazan arkadaş memnun değilmiş. Ona da düşüncelerimi yazdım bir zahmet oku lütfen.
    Kısaca Reklam yapmıyorum. Kendi deneyimlerimi
    paylaşıyorum. Kal sağlıcakla.

    NOT: Antalya’yı yazın veya istediğin zaman ziyaret etmek istersen evimde canlı olarak kendi gözlerinle görmeni sağlarım. Yada istiyorsan videoda çekip paylaşırım ama senin videoya inanacağını sanmıyorum. Bu yüzden kendi gözlerinle görmen daha iyi olacaktır. Bu demek değildir ki SO iyidir yada başka ISS iyidir.
    Ben sadece kendimdeki durumu paylaştım.
    Konu neden buralara kadar geldi anlam veremiyorum.

    • cihan dedi ki:

     İLK yorumuna ve İlyas’la karşılıklı yazışmalarını tekrar okur musun? Senin herhangi bir internet sağlayıcı ile ilişkin olmayabilir ama yazıların tamamen olan düzeni savunmak yönünde olmuş sen böyle düşünmesen bile…Aşağıda cesur arkadaşın yorumu var. Onun gibi yüzlercesi var.
     Demem o ki internet sağlayıcaları bu ülkede sömürü düzeni kurmuşlar AKK bunun sadece küçük bir ayağı
     Tekelleşme var buna izin verilmiş veya verdirilmiş..
     Şimdi senin yaptığın yorumlar Armut’un çöpü düzeyinde kaldığı için armut tan uzaklaştırmış konuyu işin özünüN göz önünden gizlenmesini sağlamış SEN İSTEMESEN BİLE.
     Senin bu düzeni savunan sözlerinden(sen öyle düşünmesen de) bende bir çıkarım yapıp o yorumu yapmıştım. BEN HATALIYMIŞIM KUSURA BAKMA…

 19. kadri yalçınkaya dedi ki:

  işte vahşi kapitalizm budur…adamlar internet kapasitesini arttırmadan yatırım yapmadan aynı miktarı her sene daha fahiş fiyatlarla satarak aziz milletimizi söğüşlüyorlar…alternatifimiz var mı ? ne yazık ki yok…

 20. cesur dedi ki:

  Hakkımı Helal etmiyorum bu yalancılara,49 lira İnternet + 17 lira Ev Telefonu ödüyorum.
  Telefonu iptal edin diyorum İnternetiniz var Hat parası zaten 17 lira verceksiniz boşuna iptal ettirmeyin diyorlar.

 21. Bülent Demir dedi ki:

  bence telekomun lisansını iptali için kampanya yapalım bu işten anlayan biri öncülük yaparsa imza kampanyası için çok talep görür kimse bu ülkemizde yaşayan ve ülkesini dolandıran hainleri istemez hırsızlığa sahtekarlığa hayır.!!!

 22. Gökhan Yıldırım dedi ki:

  Selam. Üstadım Çok haklısın Dünyada Herhalde AKK yada AKN sadece bize özgü. Örnek Vericek Olursak. Bulgaristanda Kablo-Tv+İnternet 25 Leva aylık buda 38 TLye denk geliyor (Ayrıca Orda AKK falanda yok) Oraya Tatie(Kayınpederim) Gittiğimizde Hayatımda interneti orda kullandığım kadar rahat ve sınırsız Kullandığımı hatırlamıyorum..Bize Gelince Sözde Sınırsız 25mb alıyoruz ama bilmem şu gb gelince hız düşüyor eee soruyorum bu sınır değilde nedir..

 23. hakan dedi ki:

  yıllardır s ile başlıyan fiber abonesiyim.ilk geldiğinde AKK yoktu sonra çıktı,bu kanunen uygulanması gereken bir durumuş,bunu yıkacak önlemleri de s.o. fiber almış.mesela gece kuşu kampanyası ile saat 00:00 ile 06:00 arası akk’ye takılmıyorsunuz.ikinci seçenek 4.99 TL’ye 24 saat akk’ye takılmadan 100 MB indirme yapabiliyorsunuz.24 saatte çeşitli sitelerden iki ayrı pc’den 400 GB’a yakın veri indirdiğim de oldu

 24. hasankaplan dedi ki:

  mrb arkadaşlar yorumların tamamını okudum ve bu konuda çok fazla bilgi sahibi değildim.o yüzden konuyu açan arkadaşlara çok teşekkür ederim bilgi sahibi olmamı sağladınız.
  Ben iş yerimde fly net kullanıyorum.Hız testi yaptığımda indirme hızı 10 mbit görüyor ancak dosya indirme esnasında ilk anda 1000 kb/sn ile başlayıp 1-2 dk sonra 500 kb/sn düşüyor ve bu hızda seyrediyor.Mesele şu ki youtube da açtığım bir video yada filmi 1080p formatında takılmadan izleyebiliyorum.Sizce buna bağlantılı olarak benim indirme hızım normalmi yoksa düşükmü.Birde bilgisayar donanımım çok iyi değil 2gb ram var.2 gb daha taksam indirme hızını etkilermi ? çok teşekkür ederim.

 25. Uğur dedi ki:

  50 kurusa su alıp 1 liraya işedigin bi memlekette yasıyoruz . adam sana 50 lirada versen bu böle demio zaten yada saklı gizli işte yapmıyor.

  Kardeşim hızın budur dior kotanı asarsan buna düşer dior acıkca.
  Ha sen düşmesin istiosan dior ben bunu sunuyorum dior ama 999 tl dior.

  Adam kotasız internet yapmasa haklısın ama 999 tl verip zaten senin söylediklerine sahip olunuor.

  Sen şimdi diosun ki her zeki türk gibi ben az para vereyim telefonum cok iyi olsun acaip işlemcisi olsun sarjı cok cok uzun gitsin ama çok ince olsun , telefonu çinden alayım ama gümrüke takılmasın vergide vermeyim .

  Bedava kullanın anasını satim herseyi . Cebinizden biraz para cıksın bişe yapmak istiosanız . Paranız yoksa kullanmıcanız arkadasım.

  • cihan dedi ki:

   Yukarıda Bulgaristan ki internet fiyatlarından bahseden arkadaşların yorumlarını okudun mu? Bir de istersen diğer balkan ülkelerini araştır Romanya, krizden inim inleyen Yunanistan.
   Biraz daha zahmet et Almanya, Fransa, İngiltere bu ülkeleri araştır. ne kadar veriyorlar orada yaşayan insanlar bu hizmetler karşılığında.
   KİMSE BEDAVA BİR ŞEY İSTEMİYOR SADECE AÇIK AÇIK DOLANDIRILMAK İSTEMİYOR….
   Senin yukarIda yazdığın yorumun benzerini yapan birisi daha vardı bundan tam 236 sene önce Kraliçe Marie Antoinette O da senin gibi sonradan görme bir şekilde işleri tıkırında olan bir zatı muhteremdi…
   katı yürekli bir umursamazlık sergileyerek, komik olmaya çalışarak ya da yalnızca aptalca davranarak ‘ekmek bulamayanlar pasta yesin’ şeklindeki ahmakça öneriyi ortaya attı.”
   İNTERNET ÇAĞIMIZDA BİR İHTİYAÇ VE BUNU NORMAL DÜNYA STANDARTLARINDA BİR PARAYLA ALMAK İSTİYORUZ. BEDAVA İSTEMEDİĞİMİZ GİBİ KAZIKLANMAK GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILMAK İSTEMİYORUZ.
   Lütfen bunu senin gibi sonradan görme küçük beyinliler de anlasın..

 26. keterpele dedi ki:

  herşey ttnet in açgözlülüğüyle başladı. örneğin siz internet dağıtıcısı olarak x bölgedeki 1 gbit bant genişliği olan hatınızdan 1000 aboneye 8 mbit internet satarsanız (kapasitenizin 8 katı eder), bu ahlaksızlıktır. bu durumda kullanıcılarınızın %5 i bile aynı anda download yapsa, diğer 995 kişinin trafiğini olumsuz yönde etkiler. işte “adil kullanım kotası” ismindeki “adil” ibaresini bu durumdan almaktadır. dağıtıcı firma, sanki bu durum kendi ahlaksızlığından kaynaklanmıyormuş gibi suçu o %5 lik kesime atmış ve diğer abonelerinin mağduriyetini önlemek adına internet hizmetinde “akk” adı altında bir çeşit hız alanı uygulaması başlatmıştır.

 27. onur dedi ki:

  sayin adminim hdadan siteniz açıldıgından beri vip üyenizim.ve bu işleri az çok biliyorum bende akk paket kullanıyorum ama bna uygulanmıyor mesala bu siziz internet servis saylayıcınızla alakalı ve bu hızlara sadece süperonline da çıkabildiğiniz için mecbursunuz alternatif yok. google uyduları biran önce
  yollasada uzaya bizde internetin yadını çıkartsak.(24mbit adsl kullanıcısıyım. 75akn li fakat akn uygulanmıyor bana, çünkü bir çok firma değiştim sonunda uygulamayan bir firma bulamabildim. enazından bu faiş fiyatlara ve vergilere karşın birde akn saçmalağına katlanmıyorum.) iyi forumlar ustad…

 28. Sercan dedi ki:

  Kardeş iyi hoş güzelce belirtmişsin de bu olay yeni bir olay değil nerden baksan 10 yıldır akk olayı zaten var. 100mbps için dediğin tamam haklısın da 1gbps için düşüncen çok komik olmuş. 1gbps hizmetinde kota olayı yok down/up sınırsız zaten. Yani ışık hızında internet lafında bir yanlış yok… Ha bu hızı normal kişisel için almak beyinsizlik olur. Ya bir sitede olur ortakça alırsın yada apartmandakilerle bunu ortakça ödemeli yapar öyle alırsın.

  Diğer 100mbps olayı için bir şey demiyorum…

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir