Meta açıklama (description) uzunluğu

Meta açıklama (description) uzunluğu

Merhaba; Bugün temel SEO Teknikleri içinde olan ve bu teknikler içerisinde SEO için büyük önem taşıyan description (açıklama) meta etiketi uzunluğu konusunda bilgilerimi sizlere aktaracağım. Bilindiği üzere SEO çalışmaları için en önemli meta etiketlerimiz title, keywords ve description idi. Title ve Keywords ile ilgili yazılarımı sizlerle aktarmıştım son kalan meta etiketimiz olan description etiketinin de SEO ile tam uyumlu ve doğru kullanımı konusunda tüm detaylı açıklamaları bu konuda bulabileceksiniz.

Öncelikli olarak her zaman yaptığım gibi yanlış kullanımlara dikkat çekmek istiyorum. Description (açıklama) meta etiketimiz adından da anlaşıldığı gibi sitemizin sayfalarının açıklama kısmı için kullanılmaktadır. Bu meta etiket çoğunlukla keywords alanı gibi kullanılmakta ve spam olarak algılanmayı arttırmaktadır. Description meta etiketini kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise her sayfamız için o sayfaya uygun açıklamalar kullanmaktır.

Hatalı kullanılan açıklama (Description) meta etiketi, Google de nasıl göründüğünün aşağıda ekran görüntüsü yer almaktadır.

Hatalı Kullanılan Açıklama (Description) Meta Etiketi

Hatalı Kullanılan Açıklama (Description) Meta Etiketi

Google başta olmak üzere diğer arama motorları arama sorgusu sonucu sayfalarında çıkan sonuçlarda sayfaların açıklama (description) kısmının 150-160 karakterini göstermektedir. Bu sebepten dolayı sitemizin sayfalarının description etiketini bu karakter sınırları içerisinde yapmamız gerekmektedir. Asla keywords etiketi alanı gibi kullanmamalıyız. Üst kısımda aldığım ekran görüntüsünde açıklama kısmı tamamen keywords etiketi şeklinde kullanılmıştır ve bu sayfanıza veya sitenize zarar verir. Diğer iki meta etiketimiz gibi bu etiketimizde hem sitemizin ana sayfası için hemde tüm alt sayfalar için ayrı ayrı kullanılmalıdır.

Sitemizin ana sayfasının açıklama (description) etiketi sitemizin genelini kapsayan ve sitemiz için en önemli 3-4 anahtar kelimemizi birer defa birer kısa cümle içinde kullanarak ve bunu 150-160 karakter ile sınırlayacak şekilde yapmalıyız.

Ana sayfamızın description etiketinin nasıl olması gerektiği konusunda örnek olarak kişisel sitemin description meta etiketi sizlerle paylaşayım.

iLyaS ALÇOK #! SEO Uzmanı kişisel blog sitesidir. Çalışmalarını SEO Stratejileri ve SEO Teknikleri geliştirme üzerine yapmaktadır. Freelance SEO Uzmanı.”

Sitemin ana sayfasının description meta etiketinin uzunluğu 152 karakterdir ve tamamı Google vb. arama motorlarında görünmektedir. Kısa 4 cümle ile benim için önemli olan, SEO Uzmanı, SEO Stratejileri, SEO Teknikleri, Freelance SEO Uzmanı kelimelerini 152 karakter’e sığdırdım. SEO ile uyumlu ve doğru bir description etiketi örneği olarak gösterilecek bir durumdadır.

ilyas alçok - Google'da Ara

ilyas alçok – Google’da Ara

Şimdi geldi sıra alt sayfalarımızın description etiketini nasıl SEO‘ya uyumlu ve doğru kullanmamız gerektiğine. Alt sayfalarımız içinde ana sayfamız ile aynı kelimeleri kullanmamalıyız. Alt sayfamızın içeriğine tam uyumlu olmalıdır. Alt sayfalarımızın içeriğinin anahtar kelimesini 1-2 kısa cümle ile de kullanarak, arama motorlarında sorgu yapan kullanıcının isteğine karşılık verecek ve dikkat çekecek şekilde yazmalı ve asla keywords etiketi gibi “,” ile ayırıp anahtar kelimeler ile doldurmamalısınız.

Tekrardan alt sayfalarımızın description etiketinin nasıl olması konusunda sitemin alt sayfalarından biri olan Freelance SEO Uzmanı konu başlıklı yazımı örnek olarak göstereyim.

“Bu yazımda Freelance SEO Uzmanı ile çalışmanın avantajlarını ve dezavantajlarını hem Freelance SEO Uzmanı hemde iş veren firmalar gözünden bakarak yazdım.”

Alt sayfamın description meta etiketinin uzunluğunu 154 karakter olarak yazmışım. Şimdi Google‘de baktığımda ise 129 karakterini göstermektedir. 🙂 B,r kelimede alt sayfam olan Freelance SEO Uzmanı konu başlıklı yazımın açıklamasını yazdım ve 2 kere o sayfanın anahtar kelimesini geçirdim. Google ekran görüntüsünü aşağıda sizlerle paylaştım.

freelance seo uzmanı - Google'da Ara

freelance seo uzmanı – Google’da Ara

Bu arada 1. sıraya çıkmış en son kontrol ettiğimde 3. sırada idi 🙂

Bir sonraki yazımda kısmet olursa Site içi Bağlantılar. (iç linkler) konusunu ele alacağım. Umarım bu yazımda sizlere fayda sağlayacak bilgiler sağlamıştır. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, bol yüksek sıralamalı günler, haftalar dilerim.

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir