Meta anahtar kelime (Keywords)

Meta anahtar kelime (Keywords)

Merhabalar; İş değişikliği sebebi ile ve evimde henüz internet olmadığından dolayı pek fazla yazma fırsatı bulamıyorum. Bulduğum ilk fırsatta da şimdi olduğu gibi bilinen SEO Teknikleri kategorimiz de yer alan maddeleri açıklamaya devam ediyorum. Bugün çoğunlukla amacının dışında kullanılan 3 meta etiketten biri olan keywords etiketini ele alacağım. Umarım yazımın okuyucularıma faydalı bilgiler vermiş olurum.

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde değişen Google algoritmalarından sonra bir çok anahtar kelimede sitemizin ana sayfasının ilk sayfada ve ilk sayfanın üst sıralarında yer alması nerede ise imkansız oldu. Google kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek adına yapılan aramalarda sitenin geneline değilde en çok ilgili olan alt sayfasını değerlendirip sıralamalarda o sayfaya yer vermektedir. Durum böyle olunca meta etiketleri içerisinde yer alan keywords etiketinin değeri daha da artmış oldu. Ancak bilmeniz gereken bir şey var ki; keywords meta etiketini iyi kullanmak sadece Googlenin 300’den fazla sinyalinden bir tanesini doğru kullanmaktır ve sadece keywords meta etiketi ile bir yerlere gelinmeyeceğinin bilincinde olun.

Keywords meta etiketini sitemizde 2 farklı alanda kullanmaktayız. Bunlardan birincisi Anasayfa keywords meta etiketi, ikincisi ise alt sayfalarımızın keywords meta etiketi. Kullanım şekilleri de birbirinden farklıdır.

Bu iki farklı alan için açıklamalarıma geçmeden önce en çok yapılan hatadan bahsetmek istiyorum. anahtar kelimelerinizin meta etiketleri içindeki yeri keywords meta etiketidir. Anahtar kelimelerinizi title meta etiketi kısmına dolmayınız, title meta etiketi sayfanızın başlığıdır ve konunuzun içeriğinin ana fikridir. Title etiketinin SEO için en uyumlu halinin nasıl olması gerektiğini SEO’ya Uyumlu Site Başlığı (Title) başlıklı yazımda anlatmıştım okumanızı öneririm.

Anasayfa için kullanacağımız keywords meta etiketinin sayısı 30 en fazla 40 adet olmalıdır.  40 adet üzeri kelime kullanmamız Google tarafından spam olarak algılanmanıza sebep olabilir. Ana sayfamızın keywords meta etiketini sitemizin genel içeriğini belirten anahtar kelimelerimiz ile doldurmalıyız ve bu anahtar kelimelerimiz aslında kategorilerimizin adları ve varyasyonlarıdır.

Şimdi ise gelelim ikinci ve en önemli olan alt sayfalarımız için keywords meta etiketini nasıl kullanmamız gerektiğine. Alt sayfalarımızın keywrods meta etiketi sayısı anasayfamız da olduğu gibi, asla 30 ile 40 arasında olmamalıdır. Alt sayfalarımızın için kullanacağımız keywords meta etiket sayısı o sayfanın içeriğinin uzunluğuna bağlıdır. Alt sayfamız için kullanacağımız keywords meta etiketi sayısı içeriğimizin %2’i ile %5’i arasında olmalı ve asla daha fazla olmamalıdır. Bu aslında SEO’ya uyumlu makalemiz için anahtar kelime sayımız ile aynıdır. 100 kelimelik bir makalemiz için 30 40 keywords meta etiketi kullanmak alt sayfanızın spam olarak algılanmasına sebep olabilir.

Bu yazım için örnek vermek gerekir ise keywords meta etiketleri şu şekilde olmalıdır.

  1. meta etiketi
  2. anahtar kelime uzunluğu
  3. keywords meta etiketi
  4. keywords
  5. etiket
  6. anahtar kelime
  7. SEO
  8. Google

Yukarıda ki 310 küsür kelimelik yazım için 6 ile 15 arasında keywords meta etiketi kullanmak en uygun olan sayıdır. 8 tane uygun olacağını düşündüm ve yeterli gördüm.

Umarım Meta anahtar kelime uzunluğu (Keywords) başlıklı bu yazımı faydalı bulur ve eksiklerinizi gidermiş olursunuz. Bir sonraki boşluğumda Meta açıklama uzunluğu. (description) konusu üzerinde duracağım. Vakit ayırıp okuğuduğuz için teşekkür eder, bol hitli günler dilerim. 😉

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir