Panda 4.1 Güncellemesi Kazananlar ve Kaybedenler

Panda 4.1 Güncellemesi Kazananlar ve Kaybedenler

Google son olarak Panda algoritmasının güncellemesini yaklaşık 4 ay önce Panda 4.0 ile yapmıştı. Eylül ayının son çeyreğinde görünürlük oranlarının değişikliğini gören webmasterlar yeni bir güncellemenin başladığını SEO bloglarında dillendirmeye başlamışken, Google çalışanlarından Pierre Far Google+ hesabında Panda algoritması için düşük kaliteli içerikleri belirlemek için birkaç yeni sinyali devreye alındığını belirtti. Panda 4.1 güncellemesi ile, geniş içeriğe sahip yüksek kaliteli, küçük ve orta ölçekli yüksek hite sahip siteler için iyi sonuç verecektir.

Yerel aramalarda sorguların yaklaşık %3 – %5’i etkileneceği tahmin edilmekte.

“YENİ” Sinyallerin Düşük Kaliteli İçerikleri Algılaması Bekleniyor!

Panda algoritması artık herkes tarafından biliniyor. Kaliteli ve benzersiz içerik kazanır!

Google Kalitesiz, gereksiz, ilgisiz ve spam içerikleri index’inden kaldırmak için Panda algoritmasının çok üzerinde duruyor. Bu yeni bir durum değil Panda her güncelleme yaptığında Google arama motoru sorgu sonucu sayfası daha alakalı sonuçlar ile bizlere hizmet verecek. Panda 4.1 güncellemesinin geliştirilmesi Webmaster ve kullanıcıların görüşlerine dayalı olarak yapıldığını Pierre Far bildirdi.

Panda 4.1 Kazananlar ve Kaybedenler (TÜRKİYE)

Geçtiğimiz haftalarda Google türk haber sitelerinin sıkça yapmış olduğu spam içerikler sebebi ile ilk olarak bir çok haber sitesinin indexlerinin tamamını silmiş sonrasında tekrardan geri getirmişti. Panda 4.1 güncellemesi sonrasında ise Msn[.]com ve sondakika[.]com 55.000 üzerinde görünürlük kaybı ile zirvede olan 2 haber sitesi. Gazetevatan[.]com ise haber sitesi olarak Panda 4.1 güncellemesi sonrasında Türkiye de en çok kazananlar arasında 3. Sırada yerini almakta.

Aşağıda http://suite.searchmetrics.com/ verilerine göre Panda 4.1 güncellemesinin ardından Türkiye’de Kazanan ve Kaybeden TOP25’i listeliyoruz.

Google.com.tr – Panda 4.1 Sonrası Türkiye’de Kazananlar!

İşte yüzdesi ile görünürlük kazanan (SEO Visibility) filtrelenmiş listesi.

Google.com.tr - Panda 4.1 Sonrası Türkiye'de Kazananlar!

Google.com.tr – Panda 4.1 Sonrası Türkiye’de Kazananlar!

Google.com.tr – Panda 4.1 Sonrası Türkiye’de Kaybedenler!

İşte yüzdesi ile görünürlük kaybeden (SEO Visibility) filtrelenmiş listesi.

Google.com.tr - Panda 4.1 Sonrası Türkiye'de Kaybedenler!

Google.com.tr – Panda 4.1 Sonrası Türkiye’de Kaybedenler!

Peki Nerede Yanlış Yapıldı, Nasıl Düzeltiriz?

Güncel ve güncellenen içeriklerin önemini arttıran Panda algoritması ve gelen Panda 4.1 güncellemesi ile artık belli oluyor. Takibini, Danışmanlığını ve çalışmalarını sürdürdüğüm 5 Kurumsal site, 3 Moda/Kadın sitesi, 2 E-ticaret ve 2 Kişisel sitenin 25 eylül sonrası raporlarını incelediğimde aşağıdaki maddelere dikkat edilmesinin önemi ciddidir.

 • Güncelliği sabit bir çizgide veya yükselen bir çizgide tutmak olumlu sonuçlar getirir.
 • Her ne kadar açıklayıcı ve net bilgiler içerse de KISA YAZILARDAN kaçınılması gerekli. (Min. 150 Kelime)
 • Sadece içeriğin Kaliteli ve benzersiz olması bu güncelleme ile yeterli değil! Sitenizin tasarımın da Benzersiz olması artı sağlayacaktır.
  • Blog siteleri için; binlerce sitede kullanılan bir WP Tema mükemmel içeriğinizi Google gözünde gölgede bırakabilir.
   E-Ticaret siteleri için; ise durum daha da ciddidir. Bir önceki Panda 4.0 güncellemesinden Türkiye’de en çok etkilenen siteler arasında Zirvede E-Ticaret siteleri ve kurumsal firmalar vardı. E-Ticaret siteleri Google üzerinde organik trafik ile ziyaretçi sahibi olmak istiyor ise MUTLAK SURETLE özel olarak tasarlanmış ve kodlanmış site yapısına geçmeleri gerekmektedir.
 • Resim, Video, PDF Vb. görsellerin SEO uyumlu optimize edilmesi Panda 4.1 sonrası daha fazla yarar sağlayacaktır.
 • Site içerisinde benzer içeriklere sahip konularınız var ise önem arz eden içeriğinize rel=”canonical etiketini kullanmak fayda sağlayacaktır.
 • Bir içeriğiniz 2500 kelimenin üzerinde ise bunu Devamı niteliğinde ki yeni bir sayfa da yayınlamanız yararlı olacaktır.

Etiketler: , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir