Penguen 2.1 Güncellemesi

Penguen 2.1 Güncellemesi

Merhaba; Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Matt Cutts kişisel twitter hesabında yaptığı açıklama ile Penguen 2.1 güncellemesi aktif olduğunu ve sıralamaları %1 olarak etkileyeceğini söylemişti. Türk webmaster arkadaşların bir çoğunun etkilendiğini çeşitli platformlardan görebiliyoruz. Tüm türk webmaster arkadaşlarımız Penguen 2.1 güncellemesi %1 sonuçlara etki gösterecek denildi ancak hepimiz etkileniyoruz dediler. Ancak unuttukları bir şey var oda gelişen algoritmalara ne kadar uydukları gerçeğidir.

Penguen 2.1 güncellemesi başlı başına bir güncelleme değildir. Bu güncellemenin alt yapısını oluşturan bir çok algoritma olduğunu unutmamak gereklidir. Penguen 2.1 güncellemesi öncesinde bizlere çok dikkat edilmesi gerektiği söylenen Panda algoritması başı çekmektedir. Panda algoritması özgün içeriğe yönelik iyileştirme olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak Panda algoritması sadece özgün içerik oluşturmak ile bitmiyor. Özgün içeriğin gerçek olarak ne kadar özgün olduğu, ne sıklık ile güncellendiği, dış bağlantı alırken panda algoritmasına ne kadar uyulduğu, özgün içeriğin paylaşımı konusunda ne kadar özgün olunduğu gibi bir çok etken vardır.

Hem Penguen 2.0 güncellemesi sonrasında hemde Penguen 2.1 güncellemesi sonrasında belirlediğim bazı anahtar kelimelerde sitem üzerinde çalışmalar yapıyordum ve yaptım. Gözlemlerime göre hiç bir kelimede sıralama kaybına uğramadım. Bilindiği üzere penguen güncellemeleri dış bağlantılara odaklı bir algoritma. Gözlemlediğim üzere alınan dış bağlantıların çokluğu, kaliteli sitelerden elde edilmesi, dış bağlantı alma sıklığı, dış bağlantı alma çeşitliliğidir ve bu dış bağlantıları alma yöntemleri sıralamaları değiştirmektedir.

Penguen 2.1 Güncellemesi

Penguen 2.1 Güncellemesi

Penguen 2.1 güncellemesi ve öncesinde gelen Penguen 2.0. güncellemesi sonrasında sıralamalarında değişiklik olmayan siteleri analiz ettiğimde düzenli bir periyotta elde edilen dış bağlantılara sahip olduklarını, çeşitliliği olabildiğince çok tuttuklarını en önemlisi ise dış bağlantı alırken panda algoritmasına da uyumlu çalışmalar yaptığını gördüm. Buda şu demek oluyor; sadece tanıtım yazısı almak yeterli değil, sadece sosyal medya desteği almak yeterli değil. Alına bilecek tüm dış bağlantı çeşitlerini kullanmamız gerekmektedir. Penguen 2.0 güncellemesi ve sonrasında gelen Penguen 2.1 güncellemesi ile söylenen footer backlik, yorum backlink, blog backlink artık tamamen değerini yitirdi ve hatta zararlı söylemlere pek fazla kulak asmamamız gerektiğinin açık ve net göstergesidir. İncelemesini yaptığım siteler abartıya çakılmayacak şekilde halen bu tarz backlink alımlarına devam ediyor ve bu alımları manuel olarak yapıyorlar.


SEO Stratejileri ve SEO Teknikleri geliştirme adına oluşturmuş olduğum alt yapıda 90 farklı C-CLASS IP adresine sahip .com .net ve .org domain’e sahip blog sitesi mevcut bunun yanı sıra 400 üzerinde blogspot bir o kadar da wordpress[.]com üzerinden açılmış olan blog sitesi mevcut. 90 C-CLASS IP üzerine yine subdomain üzerine konuşlandırılan pligg sitesi yanı sıra subdomain kullanılarak oluşturulmuş olan 90 blog sitesi ile beraber bir çok denemeler yapabilme fırsatına sahip olduğumdan deneme yanılma yöntemleri ile hangi uygulamanın olumlu hangisinin olumsuz sonuçlar verdiğini gözlemlemem benim için çok büyük bir avantaj oluyor.


Bu durumların dışında yazar kalitesinin önemi de son güncellemeler ile arttığını göz ardı etmek olmaz. Google+ aktif olarak kullanıldığında ve diğer Google+ kullanıcılarının paylaşımlarınıza +1 vermesi sitenizin veya içeriğin kaliteli içerik olduğunu belirlemesi konusunda büyük etken. Tabii ki 100 kelimelik bir yazıyı 100 Google+ kullanıcısı +1 yapmış bunun bir kalite göstergesi olacağına inanmakta hayal dünyasında yaşamaktan başka bir şey değildir. Ek olarak Youtube etkisini de unutmamak gereklidir. Her zaman üzerine basarak söylüyorum abartılmamak şartı ile tüm dış bağlantı elde etme yöntemleri kullanılabilir ve zararsızdır. Fırsatım olduğu sürece yazmış olduğum her yazım için bir adet  özgün video ile destekliyorum. Yine Faceebok sayfam da paylaşıyorum.

Kısaca ister penguen 2.0 veya penguen 2.1 güncellemesi hatta gelecek olan penguen 2.x güncellemesi olsun  manuel ve abartıya kaçılmadığı durumda mümkün olan tüm dış bağlantı alma yöntemlerini kullanmaktan kaçınmayın. İçeriğinizi olabildiğince özgün, uzun ve güncelleyin hâl böyle olunca hiç bir algoritma güncellemesinden korkmanıza gerek yoktur…

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için Yorum Yapılmadı Konu “Penguen 2.1 Güncellemesi”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Büyük Firmalar ve SEO | SEO Uzmanı iLyas ALÇOK #! SEO Stratejileri Uzmanı - […] bağlantı alırken Google ve benzeri arama motorlarının Algoritmalarını çok iyi bilmeli ve bu algoritma çeşitlerine göre bu çalışmalarını sürdürmelidir.…

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir