Penguen 4.0 Güncellemesi ( Penguin 4.0 Update )

Penguen 4.0 Güncellemesi ( Penguin 4.0 Update )

Google Penguin 4.0, Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması Yayında

Google Penguen 4.0 güncellemesi ( Gerçek zamanlı ) algoritmasını yayınladığı Google Webmaster bloğunda resmi olarak teyit etti. En son Penguen 3.0 güncellemesini resmen yayınlayalı iki yıl oldu ve bu Google’nin son kes yeni bir penguen güncellemesi teyidi olacak. Google bunun sinyallerini daha önce vermişti. ( Penguen 4.0 Testine Başladı ) Google resmen bunu teyit etmese de biz şuan daha önceden verdiği sinyalleri Penguen 4.0 ile tecrübe ediyoruz.

  • Gelecekte Google Penguen Güncellemelerini resmen teyit etmeyecek!

Google son olarak teyid ettiği Penguen 4.0 güncellemesi’nin gerçek zamanlı bir algoritma olduğu için “gelecek yenilikler hakkında teyit/yorum yapmayacağız.” dedi. Gerçek zamanlı olarak bahsedilmek istenen durum, Google indexlediği sayfaların verilerini kısa sürede bu yeni algoritmasında kullanacağı anlamına gelmektedir.

Google daha önce çekirdek algoritmalarının arasında yer alan panda algoritması içinde artık panda algoritması için bir teyit olmayacağını söylemişti.

  • Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı ve Daha Ayrıntılı olacak!

Google Penguen 4.0 güncellemesini henüz yeni yayınladıklarını ve henüz tamamen etkisini göremediklerini söyledi. Ancak etkilerinin görülmesinin uzun süreceğini sanmıyoruz dedi.

Google şöyle Açıkladı:

  • Penguen şimdi gerçek zamanlı. Tarihsel olarak, Penguen’den etkilenen siteler listesi periyodik olarak aynı anda yenilendi. Bir webmaster önemli ölçüde kendi sitesini ve internet üzerindeki yapısını geliştirebilir, Google’ın Penguen gibi pek çok algoritmasını çok hızlı şekilde dikkate alması ve yenilenmesi gerekiyor. Bu değişiklikle birlikte, Penguen‘in veri tabanı gerçek zamanlı olarak yenilendi. Böylece değişiklikler çok daha hızlı görünür hale geldi. Bir sayfanın yeniden taranması ve yeniden indekslenmesi ile tipik olarak etkisini kısa zamanda gösterecektir. Aynı zamanda gelecek yenilikler hakkında yorum yapamayacağımız anlamına gelmektedir.
  • Penguen artık daha ayrıntılı. Penguen artık tüm sitenin sıralaması etkilemek yerine sinyallerine dayalı sıralama ayarlayarak istenmeyen spamları değersizleştirecek.

Gerçek zamanlı kısmından anladığımız Google sayfaları indexlediği zaman elde ettiği verileri hemen Penguen algoritmasının kriterleri doğrultusunda hesaplayıp etkisini kısa sürede gösterecek anlamına gelmektedir.

Penguen‘in daha fazla ayrıntı içermesi biraz kafa karıştırıcı Geçmişte bütün siteyi etkileyerek çalışmasının aksine Penguen 4.0 şimdi sayfa bazında siteleri etkileyebilir anlamına geldiğini sanıyoruz. Yani gerçekten sadece spam sayfaları veya sitemizin spam bölümleri, şimdi Penguen 4.0 tarafından etkilenebilir. Bu sadece bir tahmin bu konuya açıklık getirmeye çalıştım.

  • Google Penguen Algoritması Güncelleme Listesi!

Penguin 1.0 24 Nisan 2012
Penguin 1.1 22 Mayıs 2012
Penguin 1.5 5 Ekim 2012
Penguin 2.0 23 Mayıs 2013
Penguin 2.1 4 Ekim 2013
Penguin 3.0 18 Ekim 2014
Penguin 4.0 23 Eylül 2016

  • Siteniz Penguen 4.0 Güncellemesi sonrası etkilendi mi?

Eğer siteniz Penguen 3.0 güncellemesi sonrasında etkilendiyse ve kurtarma çalışmaları yapmış ve bunu fark etmiyorsanız muhtemelen hala etkilenen küçük birşeyler var anlamına geliyordur. İyi bir iyileşme olup olmadığını görmek için bunu yapmak ve analizleri kontrol etmek için bir kaç hafta beklemeliyiz.

Biz hala belirli bölümler ve sayfalar da etkili olacağını düşünüyoruz ve bu nedenle güncelleştirmeden etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmek oldukça güç olacaktır. Güzel olan şu ki, zarar vereceğini düşündüğünüz bağlantıları link reddedme’yi kullanabiliriniz ve Google’nin algoritmasını yenilemesini ve olumsuzdur durumdan kurtulmak için iki yıl beklemek yerine hızlıca sonucunu alabilirsiniz. Ayrıca Penguen 4.0 ile şimdi çok hızlı etkiler göreceğiz.

Search Engine Round Table‘den Barry Schwartz‘ın yazısından çeviridir. (Küçük yorumları kendimce ekledim.)

Etiketler: , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir