SEO Firmaları ve Yanlışları

SEO Firmaları ve Yanlışları

Merhabalar;

Takip edenlerim yada Kişiselimsi Bişiler #! konu başlıklı yazımı okuyanlar bilirler SEO konusunda ki bilgimi yaptıklarımı Vs. Bugüne kadar hiç bir kişiye veya firmaya sizi şuraya çıkarırım şunları yaparım vs. vb. şeyler demedim. SEO konusunda bilgimin maksimum düzeyde olduğuna emin iken SEO konusunda ciddi işler yapabilmek için alt yapım yok. Alt yapıdan kastım tamamen kendime ait güncel siteler, bloglar vs vb. Ancak neyin nasıl yapılması gerekiğini, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini çok iyi biliyorum. Yaklaşık olarak 1 haftadır SEO firmalarının nerede ise sitelerinin tamamını gezdim %80 tüm sayfalarını/blog yazılarını okudum ve öyle komik ve eksik/yanlış verilen bilgiler gördüm ki şaştım kaldım. Yazımın devamında bundan bahsedeğim.

Yaklaşık bir ay kadar önce denizle’de web tasarım ve seo alanında faliyet gösteren Haşem Bilgi Teknolojileri Pazarlama Ve Ticaret Ltd. Şti. (www.hasem.com.tr) ile bir ortaklık gerçekleştirip çok ciddi bir alt yapı çalışması içerisine girdik. Bu alt yapıdan biraz bahsetmek gerekir ise 115 adet farklı C CLASS ip adresine sahip blog sitesi kuruldu ve bunlara günce olarak içerik girilmeye başlandı. her bir blog sitemiz için 5’er paracan blog açıldı (blogspot.com, wordpress.com, my.opera.com, ok.net, blogcucom) Bunun yanı sıra tamamen kendi fikirim ve denemelerim üzerine wordpress – rss – imleme servisleri karışımı bir uygulama geliştirdim. Bu sitelerin tamamen oturması adına 2 PR ( pagerank ) güncellemesi görmesini bekleyeceğim (PR almasına gerek yok PR güncellemesi görsün yeter.) tahminen 6-8 ay gibi bir süre eder buda . Ancak o zamandan sonra bu sitelerden link çıkışı yapacağım.

r10 ve benzeri webmaster sitelerini de çok sık olarak takip etmekteyim. Bu tarz alt yapıların tamamen çöplüğe döndüğünü gördüm. Bu ve buna benzer bir alt yapının ne kadar uğraş zaman aldığını az çok tahmin edersiniz. Bu ve benzeri bir alt yapı için  XX.XXX TL ( 5 x var dikkatinizi geçerim ) yatırım yapmak gerekir. Gördüğüm üzere bu sistemi yapan kişi/kurumlar 1 tanıtım yazısı için Y ücret alsam 100 veya 1000 tanıtım yazısı alsam yaptığım yatırımın 2 katı ücrete ulaşırım düşüncesi içinde! Yazıktır günahtır arkadaşlar yapmayın. Bırakın dizi, film, oyun, elektronik sigara vs vb. sitelere tanıtım yazısı yayınlayarak alt yapınızı çöpe dönüştürmekten. Bu sitelerin tanıtım yazıları için Y ücret almak yerine gidin bulunduğunuz ilçedeki bir Z firmasına sizi “Z bulunduğunuz il” aramasında yükselteyim deyin ve 10Y ücret isteyin inanın size hayır demezler.

Yazımın başında da belirtmiştim 1 haftadır seo firmalarının siteleri gezip inceliyorum. Gördüğüm bazı yanlışları ve eksiklikleri sizlerle burada paylaşacağım.

İlk olarak bir firmada firma diyorum üzerine basarak. SEO Paketleri adı altında yazmış. 200 blog tanıtım 5000 wiki tanıtım 100 facebook paylaşım 100 twitter paylaşım 25 video bakclik. Çok iyi güzel bir paket ancak kötü olan kısıma dikkat çekiyorum. TESLİM SÜRESİ 24 SAAT. Bu blog siteleri ne kadar temiz? Wiki Sitelerinin Kalitesi nedir? diğerleri içinde aynıdır. Onuda geçin 1 günce alınacak 5500 üzeri link ne kadar kalıcı? Kalıcısını bi kenara bırakın 1 günce sitenize bu kadar link gelmesini arama motorları nasıl karşılar? Bu müşteriye destek değil bir nevi köstektir. Yanlışım varsa Düzeltin Yorum açıktır…

İkinci olarak bir firmada söyle bir paket gördüm Temel SEO hizmetleri ücretsizdir. Çok mükemmel bir paket ve bunu ücretsiz yapmak gerçekten çok harika. Sitelerini biraz araştırdığımda Kendi sitelerinin meta tagları ile içeriklerinin uyuşmasının %10 olduğunu, 15 20’den fazla 404 sayfalarının olduğunu gördüm. Şimdi temel seo hizmetinden benim anladığım sitenizin içeri ile ilgili tamamen uyumlu meta taglar ve site içi linklemelerdir. hatalı sayfaların onarılması veya 404 sayfasının oluşturulması veya yönlendirilmesidir. Sizin sitenizin daha bunlar 4-4 lük değilken siz bu hizmeti müşterilerinize nasıl sağlayacaksınız?

Ben biliyorum ki SEO bir gündel oldu bittiye getirilecek, yapılacak olan çalışmaların en az 3’aya yayılması ve adım adım yapılması gerektiğidir. Burada kalkıp kimseye SEO Uzmanı ben seo konusunda şunu yaparım bunu yaparım demiyorum ancak yapılmayacak şeyleri gayet iyi biliyorum. Tamamen size ait bir alt yapınız olmalıdır. wiki, profil backlink, blog backlink, ziyaretci defreti backlink ile bu iş olmaz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir