SEO ve 301 Yönlendirmesi

SEO ve 301 Yönlendirmesi

Merhaba; Değerli takipçilerim ve ziyaretçilerim. Bu yazımda 301 Yönlendirmesi uygulamasının kullanım gereksinimlerini ve SEO çalışmaları için nasıl etkili kullanılacağına dair önemli bilgileri sizlere aktaracağım. Bilindiği üzere 301 yönlendirmesi eski bir siteyi yada sayfayı yeni sayfaya yönlendirmek için kullanılır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. 301 Yönlendirmesi yönlenen sayfanın tüm özelliklerini (olumlu ve olumsuz) yönlendirilen sayfaya aktarmaktır. Tabi ki bu durumda Arama motorlarının sitenize veya sayfanıza verdiği değer de yönlendirilen site veya sayfaya aktarılmaktadır.

Gelelim SEO çalışmaları için 301 Yönlendirmesi uygulamasının nasıl faydalı ve daha etkili olabileceğine. SEO çalışması yapılacak olan tüm sitelerin url yapısı SEF link yapısında olamayabiliyor. SEF Link arama motorları ve kullanıcılar tarafından sevilen bir url yapısı olduğundan SEO çalışması yapılacak olan web sitesinin url yapısını SEF Link duruma getirmek gerekmektedir. Bu web sitesinin alt sayfaları eğer iyi bir sıralamaya sahip ise SEF Link yapısına geçildiğinde bu sayfalar değerini kaybedip sıralamalarda gerilere düşecektir. Bu gibi durumlarda mevcut sıralamaya sahip sayfanın yeni SEF Link’ine 301 Yeniden Yönlendirmesi yapılmalıdır. Böylece eski sayfa tüm özelliklerini yeni sayfaya taşıyacağından sıralama kaybına uğramayacaktır. Aksine yeni SEF Link yapısı arama motorları ve kullanıcılar tarafından sevildiğinden sıralamalarda yükseliş görülmesi muhtemeldir.

Şimdi ise 301 Yönlendirmesi SEO çalışmaları için nasıl çok daha fazla etkili olabileceği durumlara. Yazımın başlarında da dediğim üzere. 301 Yönlendirmesi yönlenen sayfanın tüm olumlu ve olumsuz özelliklerini yönlendirilen sayfaya taşıyor. Bu özelliği ileride kullanmak üzere oluşturulacak olan yeni sayfalar sayesinde istediğimiz sayfaların arama motorlarında ki sıralamalarını yükseltmek için kullanabiliriz.

İPUCU #!

Ipucu #!

Ipucu #!

 “Fener Bahçe” kelimesi için iyi bir sıralamaya sahip olmak istiyoruz, Bunun için uygulanabilecekler şu şekilde olmalıdır.

 • En az 500 kelimelik %100 özgün bir makale ile yazınızı sitenizde yayınlayın.
 • Sosyal medya platformlarında paylaşın ve sosyal imlemelerini yapın.
 • Fener Bahçe’nin bir maçı hakkında %100 özgün olmak şartı ile 300 kelime üzerinde bir makale yazın ve bu yazıdan ilk oluşturduğunuz sayfaya link verin. Bu yazınızı da Sosyal Medya platformlarında paylaşın ve sosyal imlemesini yapın. Varsa paravan siteleriniz BURADA anlattığım Yönergeye %100 uyumlu olacak şekilde link verin.
 • İlk oluşturmuş olduğunuz sayfanıza 200 kelimelik ve mutlak suretle %100 özgün bir içerik eklemesi yapın. Sadece yeni eklediğiniz içeriği anlatacak olan bir yazı ile   BURADA anlattığım Yönergeye %100 uyumlu olacak şekilde link verin. Sosyal Medya Platformlarında paylaşın ve sosyal imlemesini yapın.
 • Fener Bahçe ile ilgili 3. Bir yazı daha yayınlayın sitenizde 2. yazınızda uyguladığınız işlemleri tekrardan 3. yazınız için uygulayın.
 • İlk oluşturmuş olduğunuz sayfanıza tekrardan 200 kelimelik bir ekleme yapın ve bir önceki eklemede yaptığınız işlemleri tek tek uygulayın.
 • Tekrardan Fener Bahçe ile ilgili 4. bir yazı yazın. Ve tekrardan 2. yazınızda uyguladıklarınızın hepsini bu yazınız içinde uygulayın. 🙂
 • İlk oluşturmuş olduğunuz Fener Bahçe konu başlıklı yazınıza 3. bir ekleme daha yapın. Sonrasında bir önceki eklemelerde yaptıklarınızı uygulayın.
 • Sitenizde Fener Bahçe ile ilgili 5. bir yazı yayınlayın. 2. yazınız için uyguladıklarınızı tekrardan bu yazınız için uygulayın.
 • Sıkıldınız biliyorum ama SEO 50TL’lik backlink paketleri ile olmaz.
 • 5. Yazınızıda yazdıktan sonra ilk yazınıza yeniden eklemeler yapın.
 • Tüm bu işlemleri 50 Günlük bir zaman dilimine bölecek şekilde yapın.
 • 60. Gün ilk yazınız 1500 kelimeye kadar yaklaşmış özgün bir makale halinde olacaktır. Şimdi bu 1500 kelimelik güncellenerek yazılan yazıyı toparlayarak daha anlaşılabilir bir şekilde 2000 kelimelik bir hale getirerek güncelleyin. Google Web Master Yöneticisi Araçlarından Google Gibi Getir özelliğini kullanarak hemen index almasını sağlayın.
 • Diğer 4 yazınız için ayrı ayrı özgünleştirilmiş 10’ar tane resim ekleyin ve Google Gibi getir özelliğini kullanarak index almasını sağlayın. 4 yazınızda index aldıktan sonra bu 4 sayfanızı 301 Yönlendirmesi kullanarak ilk sayfanıza yönlendirin.

70 gün sonunda tüm bu uğraşın sonuçlarını gördüğünüzde göstermiş olduğunuz emeğin karşılığını aldığınızı göreceksiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir