Web Tasarım ve Hatasız Kodlama

Web Tasarım ve Hatasız Kodlama

Merhaba uzun zamandır SEO Stratejileri ve SEO Teknikleri başlıklı yazımın devamını getirmek istiyordum. Yazacaklarımı not ettiğimde konunun çok uzayacağını ve sıkıcı bir konu olacağını fark ettim, bu sebepten maddeler halinde ayrı konu başlıklarında yazmaya karar verdim.
Bilinen tekniklerin başında gelen Web Tasarım ve Hatasız Kodlama üzerine bilgilerimi sizlerle paylaşayım.

  • Web Tasarım ve Hatasız Kodlama

Günümüz web teknolojilerine baktığımızda ilk teknik olan Web Tasarım ve Hatasız Kodlama sorunsuz olabilmesi için, alanında uzman profesyonel kişiler tarafından yapılmadılır. Google ve diğer arama motorları sitemizi bizim gördüğümüz gibi görmez, kod olarak görür ve biz insanlar gibi soldan sağa yukarıdan aşağıya olacak şekilde tarama yapar. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuz da Web Tasarım şu şekilde olmalı. Üst kısımda header ve header menüleri hemen altında içeriklerin bulunacağı kısım ve sağ tarafta kategori veya ürün menüleri. Klasik wordpress mantığı da denilebilir. Kodlama kısmına gelecek olursak, gelişmiş Web teknolojileri kullanılmalı bunlar nedir; Xhtml, Html5, CSS, JavaScript.

2000′li yılların başında kullanılan flash artık kesinlikle kullanılmamalıdır, reklam vb. işlemler için olsa dahi kullanılmasını önermemekteyim. Buna ek olarak table etiketi asla kullanılmamalı bunun yerine div etiketi kullanılmalı, hâl böyle olunca kodlama için php kullanmak en mantıklı şeçimdir.

Sitenin Web Tasarımı sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcıların gözünü yormayacak renkler kullanılarak tasarlanmalı. Sitenize gelen kullanıcının isteklerine tam karşılık vereceğiniz gibi gözüne de hitap etmelisiniz. Akılda kalıcı bir logo kullanılması her zaman için iyidir. Bilindik şablonların dışına çıkıp dikkat çekici ufak menüler ile tasarımı güçlendirin. Sabit header kullanmak yerine sabit alt sayfalarınız için ayrı ayrı header kullanın.

Hatasız kodlama arama motorları için çok daha fazla önem taşımaktadır. Php tüm isteklerinizi karşılayabilecek bir yazılım dili olması sebebi ile tercih etmeniz için yeterlidir. CSS ve JavaScript dosyalarını mümkün olduğu sürece harici bir dosyadan çektirmeniz, sitenize gelecek olan arama motorlarının botlarının sitenizi daha hızlı taramasına katkıda bulunacaktır. Unutulmamalı ki hem kullanıcılar için hemde arama motorları için sayfaların hızlı yükleniyor olması her zaman için artı(+) demektir. Bu konu ile ilgili ilerleyen zamanlar da Hızlı Hosting konu başlığı altında sizlere bilgiler aktaracağım. Kodlamanın bir diğer önemli konusu ise tüm tarayıcılar da sorunsuz olarak çalışmasıdır. Bunun için kodlama tamamlandığında tüm tarayıcılarda sorunsuz olarak çalıştığını mutlak suretle kontrol ediniz. En önemlisi ise World Wide Web Consortium (W3C) standartlarına uygun olup olmadığını kontrol ediniz…

  • W3C Validation nedir?
w3c

w3c

World Wide Web Consortium (W3C) uluslararası bir topluluktur.
W3 World Wide Web – Dünya çapında Ağ’ın kısalmasıdır. Gayri resmi olarak internet’in ilk Web sitesidir. İnternetteki web standartları belirleyen bir oluşumdur. “Tim Berners Lee” 1989’da HTML programlama dilini geliştirerek insanlığa internetin kapılarını açmıştır. W3C 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C‘yi kurdu ve halen de başkanlığını yapmaktadır.
Şu an ERCIM (France)- Keio Univ.(Japan)- MIT Univ (USA) bilgisayar mühendisliği bölümlerinin ortak yürüttüğü bir konsorsiyumdur w3.org amacı internetin standartlarını belirlemek.
Örneğin bir internet tarayıcısı (browser) yazılım şirketiniz var, yazdığınız programın tüm dünyada kabul görebilmesi için W3C standartlarını tamamen desteklemesi gerekmektedir. Yada yaptığınız web sitesinin tüm tarayıcılarda sorunsuz şekilde görüntülenmesi için W3C consortium standartlarına uyması gerekiyor. Ayrıca w3.org sadece siteler için standart oluşturmuyor. Arama motoru programcılarının örümcekleri içinde uymaları gereken kuralları belirliyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı sitenizin w3 testinden geçmesi büyük önem taşımaktadır.

W3C Standartına uygun olarak kodlaması yapılan Web Siteleri;

  • Hızlı açılırlar.
  • Google ve diğer arama motorları için ekstra hit alırlar.
  • Kurallara uygun web siteleri aynı zamanda prestij olarak kabul görülür.
  • Mobil ve Tablet Pc kullanan ziyaretçiler için çok önemlidir.
  • Tüm Web Tarayıcıları ile uyumlu bir siteye sahip olursunuz.
  • SEO Optimizasyonu için çok önemli bir etkendir.
  • Gereksiz kodlardan arındırılmış bir alt yapıya sahip siteniz olur.

Sitenizin W3C Validation standartlarına uygun olup olmadığını BURADAN kontrol edebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir