Zamanın Önemi!

Zamanın Önemi!

Merhaba;
Ciddi derecede takıntılı olduğum zaman/vakit kavramı için bir yazı yazmak istedim. Bilgisayar, Bilişim, WEB işleri ile uğraşanların yüksek oranda benim gibi olduklarını gördüğümde bu kadar takıntılı olmanın aslında sadece bende değil benim gibi kişiler içinde önemli olduğunu kanısına vardım 🙂

Şimdi diyeceksiniz ki herkes için zaman önemli, herkes vaktini en iyi şekilde değerlendirmenin peşinde. Birazdan yazdıklarımı okuduğunuzda bizlerin aşırı derecede takıntılı olduğumuzu göreceksiniz 🙂

Kendimden bir kaç örnek vererek 1 dakikanın bile boşa gitmesine izin vermediğimi göreceksiniz.

Dışarıdan eve geliyorum;
mutfağa uğrayıp su ısıtıcısının düğmesine basıyorum.
Çalışma odama geçip bilgisayarımın açma tuşuna basıp yatak odasına geçip üzerimi değiştiriyorum.
Lavaboya gidip elimizi yüzümü kıyıyorum.
Mutfağa geri dönüp nescafemi hazırlayıp, çalışma odama geçip bilgisayar başına oturuyorum.

İşte bunların hepsini 3-5 dakikada yapıyorum 🙂 Zaman alacak tüm şeyleri aynı süre içinde yapıp teker teker hepsini beklemek zorunda kalmıyorum. Şimdi diyeceksiniz bunları 20-30 dakikada yapsan ne olur 5 dakika içinde yapsan ne olur.

25 dakikada sitelerimin yüzeysel kontrollerini yapıp hitlerinini inceleyebilir buna ek olarak 2 makale yazıp sitelerimi güncelleyebilir ve gelen maillerimi kontrol edip geri dönüş gerektiren maillere cevap verebilirim. Eğer ben eve geldiğimde 5 dakikada yaptıklarımı 25 dakikada yaparsam, az önce yazdıklarımı 25 dakika yerine 2 saatte yaparım. İnternet ve Bilişim dünyası o kadar çok hızlı ilerliyor ki bu hıza yetişmek mümkün değildir. Bunun için Zamanı ne kadar tasarruflu kullanırsak o kadar daha çok, sektörde olan bitenden haberdar olabilmek için araştırmalar yapabiliriz.

Gün içinde 14-16 Saat bilgisayar başında geçirmekteyim. Bunun 8 saatinde tamamı ile iş odaklı tamamen çalışmalarım ve proejlerim üzerinde geçiyor. Kalan 6-8 saatlik süre içinde çalışmalarımı geliştirmek adına, araştırmalar yapıp makaleler okuyup uygulamalar geliştiriyor ve denemeler yapıyor, SEO hakkında makaleler okuyor biraz facebook birazda takip ettiğim dizileri izliyorum.

 

 

Etiketler: , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir