Anti SEO – Düşmanlarınız!

Anti SEO – Düşmanlarınız!

Düşmanlarımın mı? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet sitenize Anti SEO çalışmaları yapan kişiler sizin rakibiniz sıfatından çıkarak Düşmanlarınız sıfatını alırlar. Bu yazımda Anti SEO nedir, Anti SEO neden yapılır, Anti SEO nasıl yapılır ve Anti SEO‘dan nasıl korunulur gibi konuları ele alacağım. Eğer sizin sitenizin de düşmanı veya düşmanları var ise, yada rekabeti zor olan bir kelime sektörüne girecekseniz bu yazımda yer alan konular çok işinize yarayabilir.

  • Anti SEO Nedir? Neden Yapılır?

Web sitenizin rakiplerinizden öte düşmanlarınız var ise rekabeti ve getirisi yüksek anahtar kelimelerde iyi sıralamalara sahipsiniz demektir. Siteniz için rakiplerinizden daha kaliteli SEO çalışmaları yapıyorsanız rakiplerinizin önüne geçmeniz muhtemeldir. Ancak rakipleriniz sizin yaptığınız kadar başarılı SEO çalışmaları yapmıyor yada yapamıyor ise rakiplik sıfatından çıkıp düşman sıfatına bürünüp sitenizin SEO çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecek SEO çalışmaları yaparlar. Bu çalışmaların tümünü Anti SEO olarak adlandırılmaktadır.

  • Anti SEO Nasıl Yapılır?

Anti SEO çalışmalarının bir çok çeşidi vardır. Özellikle Google’nin Penguen Algoritmasında yaptığı son güncellemelerden sonra link spam yapmak ciddi derecede sıralamaları etkileyen bir Anti SEO çalışması olmuştur. Kalitesiz ve +18 içeriğe sahip sitelerden sitenize gelen sayıca fazla bağlantılar sıralamanızı ciddi derecede olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumdan kurtulmanın yollarını 3. madde de sizlere anlatacağım. Bir diğer Anti SEO çalışması ise sitenizin yayın yaptığı sunucuya yapılan DDoS ve benzeri atak saldırılardır. Bildiğiniz üzere sitenizin hızı, uptime süresi ve buna benzer özellikler arama motorlarındaki sıralamalarına etki eden sinyallerin içerisinde etkili olan sinyallerdir. Sitenize yapılacak olan atak saldırılar sitenizi yavaşlatarak sitenize gelen ziyaretçilerin sayfanın yüklenmesini beklemeden çıkmasına sebep olacaktır. Daha güçlü yapılan atak saldırılar ise sitenizin kapanmasına, veri tabanınıza zarar vermesine sebep olabilir. Sitenizin kapanması durumunda sitenize yeni veya güncellenen sayfalarınızı taramak için gelecek olan arama motorlarının botlarının ulaşamasına sebep olup direkt olarak sitenizi sıralamalarda gerilere düşürebilir.

Balck Hat SEO

Anti SEO – Düşmanlarınız!

  • Anti SEO’dan Korunma Yolları

Arama motorları arasından Google Spam ile mücadele ettiği gibi spam saldırılara mağruz kalan siteleri de düşünmektedir. Google Web Master Yönetici Araçlarında yer alan Bağlantıları Reddetme özelliği ile sitenize bağlantı veren sayfaları yada bağlantı veren siteleri reddebilmemize imkan sağlamaktadır. Peki sitemize gelen zararlı bağlantıları reddetmek mümkün ama sitemize zarar veren bağlantıları nereden ve nasıl bulacağız, tespit edeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Google sitelerimize gelen tüm bağlantıları biraz gecikmelide olsa vermektedir. Yine Google Web Master Yöneticisi Araçlarında Arama Trafiği sekmesi altında yer alan Sitenize bağlantılar sekmesinde listelemektedir, ancak dediğim gibi 10-15 günlük bir  gecikmeli bu listeyi güncellemekte. Bu sekmeden sitenize gelen tüm bağlantıları indirebilir ve bu bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Zararlı olduğunu düşündüğünüz bağlantıları ise Bağlantıları Reddetme uygulamasından redderek Spam link saldırılarından başarılı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Google bizlere sağladığı imkanlar sayesinde Spam link saldırılarından kurtulmamızın önünü açıyor ancak en kötü Anti SEO çalışması olarak gördüğüm DDoS ve benzeri atak saldırılar için tek yapabileceğimiz bu ataklar için özel olarak modifiye edilmiş sunucularda sitemizi yayınlamaktır. Bu sunucularda sitemizin aldığı hite ve sitemizin dosyalarının boyutuna göre fiyatları yüksek olabiliyor.  Ek olarak gelen saldırının bloke edilebilmesi için de bir sınır var bu sınırın artması da sunucunun fiyatını arttırmaktadır.

Sitemize Anti SEO yapılmasının sebeplerinden en büyüğü olarak rekabetin ve maddi getirinin yüksek olduğu kelimeler de iyi sıralamalara sahip olması gerektiğini söylemiştim. Rekabeti yüksek olan bu kelimeler için SEO çalışmaları yapmak ta bir hayli masraflı ve uzun süren bir çalışmadır. En etkili backlink olarak içeriğinize uygun sitelerden backlink almanız gerekte, ancak kimse rakibi olan bir siteye backlink vermek istemez. Bu sebepten ötürü anahtar kelimeniz için oluşturulmuş olan paravan siteler kurmak durumundasınız. Paravan site kurmanın paravan blog kurmaktan çok daha etkili bir strateji olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Ancak işin içine Anti SEO girdiği zaman paravan sitelerimiz içinde bu DDoS atak saldırıları yapılabilir. Buda bizim sunucu malitetimizi ciddi derece arttıracaktır. Blog hizmeti veren siteler bu saldırılar için modifiye edilmiş sunucularda yayın yaptığından paravan site kurmak yerine paravan blog kurmak çok daha mantıklı görünmekte. blogger ve wordpress.com üzerinden açılacak olan sitelere özel domain tanımlanabilmektedir. Bu sebepten ötürü oluşturulacak olan bu paravan sitelerin bu platformlar üzerinden açmanızı tavsiye ederim.

Umarım bu yazım sizlere katma değer sağlamıştır. Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek üzere.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir