Paravan Blog Yazı Dizisi

Paravan Blog Yazı Dizisi

Paravan Blog Yazı Dizisi ile sizlerleyim. Uzun soluklu bir yazı olacağından Paravan Blog Yazı Dizisi başlığını tercih ettim. Paravan blog Stratejisi bilindiği üzere SEO çalışmaları için büyük önem taşıyan bir SEO Stratejisidir. Ancak Paravan Blog Stratejisi gerek yanlış bilgilendirilme, gerek ise aceleci olmaktan dolayı yanlış kullanılmakta. Paravan Blog iyi bir algoritma hazırlanarak başlanması gereken çalışmadır. Paravan görevi görmek üzere açılan her site için ana siteniz için gösterdiğiniz özeni göstermeniz gerektiğini asla unutmayın. Bu stratejinin temellerini atmadan önce Google’nin sıralamaları belirlemesinde büyük etken olan Panda algoritması ve Penguen algoritması çok iyi anlamanız gerektiğininde altını çiziyorum.

Bu yazı dizisinde anlatacaklarımın harfiyen uygulanmasının sonucunda elde edilecek başarının tüm okurlarım tarafından açık bir şekilde görülebilmesi için uygulamalı olarak gideceğim. Okurlarıma hatırlatmak isterim ki; iyi bir sıralamaya sahip olmak ve o sıralamada kalıcı olmak tamamen sabır ve uzun bir zaman alan çalışmalar sonunda mümkündür.

Paravan Blog stratejisinin doğru kullanıldığında ne kadar güçlü bir etki olduğunu göstermek için uygulamalı olarak gideceğimi söylemiştim. İşte bu yüzden de rekabeti yüksek olan bir anahtar kelime seçtim. moda kelimesi yerine oyun oyna kelimesinde devam edeceğim.:)

Paravan Blog Stratejimizi doğru olarak oluşturmak için gerekli olanlar.
(Uygulamam için seçtiğim anahtar kelime oyun oyna ve rekabetinin ne kadar çok olduğunu bildiğim için gerekli olanları bu rekabetin zorluğuna göre belirledim)

Güncellenecek: Aşağıda belirttiğim listeleme IP adresinin sınıf aralığını daha geniş tutabilmek için ilk boş vaktimde güncelleyeceğim.

 • 10 farklı mail adresi üzerinden içerisinde oyun oyna kelimesi geçen 10 blogspot tabanlı blog.
 • 5 farklı mail adresi üzerinden içerisinde oyun oyna kelimesi geçmeyen 20 blogspot tabanlı blog.
 • 10 farklı mail adresi üzerinden içerisinde oyun oyna kelimesi geçen 10 wordpres.com üzerinden açılmış blog.
 • 5 farklı mail adresi üzerinden içerisinde oyun oyna kelimesi geçmeyen 20 wordpress.com üzerinden açılmış blog.
 • 10 farklı mail adresi üzerinden içerisinde oyun oyna kelimesi geçen 10 blog.com üzerinden açılmış blog.
 • 5 farklı mail adresi üzerinden içerisinde oyun oyna kelimesi geçmeyen 20 blog.com üzerinden açılmış blog.
 • Bulabildiğiniz kadar türkçe içeriğe sahip sosyal imleme sitesi.
 • Google Satış Ortağı Programları Yönergesini mutlak suretle tam olarak kavramanız.
 • 3000TL – 5000TL arasında bütçe!
 • 1 yıl boyunca haftada 5 saat bu network ile ilgileneceğiniz vakit!
 • Sağlam bir Electro Tech House arşivi 😉

Şimdi ise sizlere bilmeniz gerekenleri açıklayayım. Bunlar neydi?

 • Panda Algoritması
 • Penguen Algoritması
 • Google Satış Ortağı Programları Yönergesi

Panda Algoritması

Panda Algoritması

Panda Algoritması

Google kopya içeriğin önüne geçebilmek ve üretici sitelerin hakkettiği sıralamalara sahip olabilmesi için geliştirdiği bir algoritmadır. Bu algoritma özgün içeriğin hakkını alabilmeniz için geliştirildi. ancak 100 kelimelik bir özgün içeriğin değil! Yazılan makale konusunda gerçekten ziyaretçiye istediğini verebiliyor mu, resim, video, kaynak bunların hepsini değerlendiriyor. Sadece 300 500 kelimelik bir makale yazıp ardına bakmamak ta yeterli değil panda algoritması için. O yazı daha sonradan güncellenmiş mi, ziyaretçiler o yazı hakkında Yorum yapmış mı? Soru sormuş mu? Paylaşmış mı? Kaynak göstermiş mi? Bunların hepsi Panda algoritması için önemli kriterdir.

Yukarıda ki kısa Panda Algoritması tanımından çıkarmamız gereken özet şudur; Mutlaka %100 özgün içerik, içeriğimizi destekleyecek resim, video ve kaynak. Yazınızı sonradan güncellemek. Ziyaretçilerinizin yorum yapabilme, soru sora bilmesine imkan sağlamak, ziyaretçilerinizin yazınızı paylaşılabilmesine imkan sağlamak.

Penguen Algoritması

Penguen Algoritması

Penguen Algoritması

Google değerli değersiz bir çok sayfadan alınan backlink sayesinde ust sıralara çıkan sitelerin hakkettiği sıralamayı alması için Penguen Algoritmasını  geliştirdi. Penguen algoritması tamamen backlink üzerine geliştirilen bir algoritmadır. Ancak burada yanlış bilinen birşey vardır ki oda bu backlinklerin sadece sitenize gelen değil sitenizden çıkan bağlantıları da değerlendirmeye aldığıdır. Sitemize hangi sitelerden, hangi sayfalarınıza, hangi sıklıkla, hangi kelimeler üzerinden geldiği ayrı ayrı bir kriter olarak değerlendirilmekte. Aynı şekilde sitenizden çıkan bağlantıların hangi sitelere, hangi sayfalarınızdan, hangi amaçla çıktığını da değerlendirmektedir.

Yukarıda ki kısa Penguen Algoritması tanımından çıkarmamız gereken özet ise şudur; Yüzlerce binlerce alakasız sayfadan/siteden backlink almak yerine alakalı site/sayfa üzerinden almamız gerektiğidir. Bu backlink alımlarını bir günde almak yerine periyodik bir zaman diliminde almak. Backlink alınan kelimelerin varyasyonlarına dikkat etmek. Sitemizden çıkan bağlantıların hangi amaçla çıktığını belirtmek.

Google Satış Ortağı Programları Yönergesi

Satış ortağı programları

Satış ortağı programları

Evet işte şimdi geldik bir Paravan Blog Stratejisi için en önemli Google yönergesine. Bu yönerge hem Panda algoritması hemde Penguen algoritması kriterlerini içerisinde bulunduran bir yönergedir. Google bu yönergesinde sitelerin ücretli olarak backlink satın almalarının önünü açmaktadır. Ancak satın alınan backlink’in nasıl ve ne şekilde olması gerektiğinin altını kalın bir çizgi ile çizmiştir. Backlink alımlarında en önemli faktör, backlink alınan sayfanın kullanıcıya ne kadar katma değer sağladığıdır. Backlink alınan sayfaya gitmesini gerektiğini düşünmesidir. Bunun için ise Panda algoritması kriterlerine uygun olarak yapmak durumundayız. Ek olarak bu bağlantıların hangi amaçla verildiğini belirleyen ve değerlendiren algoritma ise Penguen algoritmasıdır. Backlink size, sosyal arkadaşınızdan mı? iş arkadaşınızdan mı? ailenizden birisinden mi? sizden esinlenen birisinden mi? Sizden mi? geldiğinin büyük önemi vardır.

Aşağıdaki link üzerinden bu yönerge hakkında ki kendi fikirlerimi okuyabilirsiniz.

Bu 3 maddeyi de dilim döndüğünce sizlere aktardığıma göre artık paravan blog sitelerimizi açarken nelere dikkat etmeliyiz birazda bu konu üzerinde duralım.

Paravan blog açacağımız mail adreslerini mümkün olduğunda farklı mail hizmeti veren sitelerden açmaya özen gösterin. Örneğin bir kaç siteniz var ise bu sitelerden mail adresi oluşturun isim@siteadi.com gibi. Blogspot tabanlı blog açarken gmail hesabına sahip olmak zorunda olmadığınızı hatırlatırım. isim@siteadi.com mail adresi ile Google’nin mail hariç tüm hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Yazımın başında belirttiğim paravan blogları açmak için 15 tane mail adresine sahip olmanız yeterlidir. 1 tane mail adresi ile hem blogspot tabanlı hem wordpress.com hemde blog.com tabanlı blog açabilirsiniz. 45 tane mail adresine sahip olmanıza gerek yoktur.

Açacağınız bu paravan blog sitelerinin teker teker site içi optimizasyonlarını yapın. Paravan blog adresi içerisinde anahtar kelimeniz geçmeyenleri kişisel bir blog sitesi olarak optimize edin ve anahtar kelimeniz için sadece bir kategori açın. İçerisinde anahtar kelimeniz geçen paravan blog sitelerinizi ise Google Web Master Yöneticisi araçlarına ekleyin.

Birde unutmadan şunu belirteyim. Eğer yeni bir projeye girecekseniz ve henüz domain almamış iseniz (domain’in başkası tarafından alınma riski yok ise!) paravan blog sitelerinizi domain’i reg etmeden önce açın. İnanın bunun büyük etkisi olacaktır.

Şimdilik yazımı sonlandırıyorum. Uygulamalı olarak gideceğim için öncelikli olarak oyun oyna üzerine bir domain alacağım. Almadan önce ise paravan blog sitelerimi oluşturacağım. Bu sıralar aktif olarak çalıştığım holding’in çalışmaları biraz yoğun, sanırsam 1 ay gibi bir sürede paravan blog sitelerimi açıp akabinde domain adresini de alıp sizlere domain’i tercih ederken nelere dikkat ettiğimi, paravan blog sitelerini açarken nelere dikkat ettiğimi detaylı bir şekilde anlatacağım.

Dip Not: Yazımı yayınladım ardından google gibi getir aracını kullanarak hemen index almasını sağladım. paravan blog aramalarında 6. sayfanın 10. sırasında yerini aldı. Bakalım yazı dizisi bittiği zaman paravan blog aramalarında kaçıncı sırada yer alacak 😉


Güncelleme: 15.03.2014

Güncelleme

Güncelleme

Paravan Blog başlıklı yazımı yazdıktan sonra takipçilerimden, okurlarımdan gelen mail ve yorumlar  sebebi ile bir güncelleme yapmaya karar verdim. moda kelimesinin rekabetinin yüksek olduğunu ve çok fazla kişinin bu sebepten dolayı bu sektöre girmediğini. moda kelimesinin rekabetine yakın hatta daha yüksek bir sektör olan oyun oyna kelimesi için nasıl bir yol izlememiz gerekir, IP adreslerini daha geniş bir sınıf içinde yapmak daha iyi olmaz mı gibi konularda mail ve yorumlar geldi. Bunun üzerine uygulama da oyun oyna kelimesi üzerinde gideceğim. Ek olarak IP adresini daha geniş bir sınıfta tutmak için de kaliteli bir kaç blog sistemi listesi ekleyeceğim. Gelen mail ve yorumlarda biz bu konularda çok iyi değiliz paravan blog açmak için izlemeniz gereken yolu da anlatır mısın diyenler oldu.

Uygulama ve yazının devamına geçmeden önce aşağıdaki başlıkları detaylı olarak ele alacağım;

 • Paravan Blog nedir?
 • Paravan Blog nasıl açılır?
 • Paravan Blog listesi
 • Paravan Blog için SEO Optimizasyonu

Ek olarak; paravan blog aramalarında 6. Sayfanın 10. sırasından giriş yapmıştım. Şu anda 2. sayfanın 9. sırasına yükselmiş. Tabi zor bir kelimede değil, paravan blog kelimesi için SEO çalışması yapan kişi sayısı muhtemelen azdır. Bende yapmadım denecek kadar azdır. 😉 Kısa bir süre sonra yukarıdaki 4 madde için yazılarımla sizlerle olacağım.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Comments are closed.