SEO konusunda bilişim suçlarına yaklaşım

SEO konusunda bilişim suçlarına yaklaşım

Merhaba; bilgimikoruyorum.org sitesinde yayınlanan bir yazı dikkatimi çekmiş ve kendi sitemde de yayınlamak istedim.

SEO konusunda bilişim suçlarına yaklaşım

SORU: İnternet ortamındaki arama motorlarında ön sıralarda yer almak, bir çok ticari web sitesi için son derece önemli hale gelmiştir. Bu maksatla, ön sıralarda yer alabilmek için arama motoru optimizasyonu( SEO – search engine optimization) çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmaların temelini ise önemli web sitelerinden referans (backlink) almak oluşturmaktadır. (Backlink: Bir site içerisinde başka site linkinin bulundurularak, diğer siteyi refere etme işlemi)

1) “Sağlık sigortası” kelimesinde google.com.tr arama motorunda ön sıralara gelebilmek için xsigorta.com web sitesi yöneticisinin, hurriyet.com.tr web sitesinden “site açıklığından faydalanarak” , site sahibinin haberi olmadan kendi sitesini refere etmesi(siteden kendi sitesine link vermesi) ve bu sayede haksız şekilde arama motorunda ön sıraya gelerek kazanç elde etmesi durumunu TCK’nın bilişim suçları kapsamında inceleyiniz.

2) Ayrıca xsigorta.com web sitesi yöneticisinin, rakibi olan yyysigorta.com sitesinin arama motorlarında yasaklanması ve kendi sitesinin o sitenin önünde sıralamaya girebilmesi için yyysigorta.com sitesini p0rn0graf1k vb. içerikli sitelere eklemesi (p0rn0graf1k site sahiplerinin izniyle backlink alması) ve bu şekilde arama motorlarından çıkarılmasına sebep olması durumunu TCK’nın bilişim suçları kapsamında inceleyiniz.

CEVAP: 1. Sorudaki fiil, TCK 243/1’de tanımlanan şekilde bir bilgi sistemine girmek ve orada kalmaya devam etmek fiiline karşılık gelmektedir. Bu kapsamda bu fiili işleyen kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir. Ancak hurriyet.com.tr web sitesinden para ile reklam alarak, kendi web sitesine backlink sağlayabilecekken bu işlemi site sahibinin bilgisi dışında sistemin açıklarından faydalanarak yaptığı için TCK 243/2’de belirtilen, bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmiş kapsamında değerlendirilerek ceza yarı oranına kadar indirilir.

CEVAP: 2. Soruda belirtilen fiil, her ne kadar zarar verilmeye çalışılan sisteme girme, içeriğini değiştirme veya bozma durumunu oluşturmamışsa da sistemin arama motorlarında yasaklı hale gelmesiyle internet ortamındaki potansiyel müşterilerin sisteme ulaşabilmelerini engelleyerek sistemin işleyişini engellemiştir. Bu fiil TCK 244/1 kapsamında değerlendirilir ve bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Kaynak : http://bilgimikoruyorum.org/seo-konusunda-bilisim-suclarina-yaklasim/

Etiketler: ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir