Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Günümüzde sosyal medya nerede ise hayatımızın tam bir parçası olmuş durumda. Gelişen web teknolojileri sayesinde televizyon, radyo ve gazete gibi haber alma servislerini takip etmeyi bıraktık ilgi alanımızdaki haberlere ulaşmak için sosyal medya bizlere tam istediğimiz bilgiyi birinci elden ve hızlı bir şekilde veriyor. Durum bu hale geldiğinde firma veya kişiler sosyal medyayı bilinçli olarak kullanmanın etkileri görmekte. Hâl böyle olunca Sosyal Medya Danışmanı ihtiyacı gerek firmalar için gerekse kişiler için artmaktadır.

Peki Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti almak firma veya kişilere  nasıl fayda sağlar, ilk olarak bunun açıklamasını yapmak gerekli. Özellikle E-Ticaret siteleri sosyal medya sayesinde site ziyaretçilerini arttırıp buna oranla satışlarını arttırmaktadır. Bu nasıl olur? Sosyal Medya dediğimizde başta Facebook olmak üzere TwitterYoutube vb. platformlar başı çekmektedir. Facebook ise bu alanda en etkili platform olarak karşımıza çıkmakta. Gerek reklam hizmetleri olsun gerek aynı ağ üzerinde bulunan kişiler ile etkileşim çeşitliği olsun sektörde en büyük pasta payına sahiptir. Sosyal Medya Danışmanı ile Facebook üzerinde %100 satışını yaptığınız ürün ile ilgili hedefe ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bunu bir örnek ile açıklamak gerekir ise; Muhasebe Programı satışı yapan bir firma/web sitesi için alınabilecek ufak bütçeli reklamlar ile hem Facebook sayfanızın beğeni sayısını arttırıp hemde buna oranla site ziyaretçisi ve satışlarınızı arttırmanız mümkündür. Sosyal Medya Danışmanı desteği ile Facebook üzerinde iyi bir analiz yaparak ilgi alanları araştırması yapılır. Muhasebe çalışanları, Muhasebe öğrencileri, iş veren veya çalışan alanını muhasebe olarak belirten Sosyal Medya kullanıcılarına yönelik reklam hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede %100 sektörünüz ile ilgili kişilere ulaşmak mümkün olacaktır. Burada bu ilgi alanınıza giren kullanıcıların sizi sürekli olarak takip etmesini sağlayacak stratejileri Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti aldığınız kişi veya kurum sizlere aktaracak veya uygulayacaktır.

SEO Danışmanlığında olduğu gibi Sosyal Medya Danışmanlığı için de söylenebilir ki; bu hizmeti veren kişi veya kurumların kendilerine özgü stratejileri ve teknikleri vardır. Bu hizmeti veren x kişi veya kurum sizi hedefinize ulaştırırken y kişide ulaştırabilir. Burada önemli olan hedefe ulaşma sürecidir. x kişi veya kurum 1 ayda hedefinize ulaştırırken y kişisi veya kurumu sizi hedefinize 2 ayda ulaştırır. Burada ki süreç farkı ise tamamen kullanılacak olan stratejiler ve tekniklerdir. Alanında uzman olan bu kişiler ise uzun denemeler ve tecrübeler sayesinde kendilerine özgü geliştirdikleri stratejiler ve teknikler kullanarak sizleri istediğiniz hedefe taşırlar.

Gelelim kişilerin Sosyal Medya Danışmanı hizmeti alma ihtiyacına, kimler neden bu danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyarlar?

Bu hizmete ihtiyaç duyan kişilerin başında ünlüler gelmektedir SanatçıMankenOyuncu vb. İkinci ise olarak siyasetçiler bu hizmete ciddi derecede ihtiyaç duymaktadırlar.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı ihtiyacı duyan ünlüler ile yazıma devam edeyim. Ünlüler özellikle kendi sektöründe bulunan ünlüler ile arasında daha çok hayran sahibi olabilmek adına rekabet vardır. Sosyal Medya bu hayran kitlesini diğer rakiplerine gösterebilmek için en büyük kaynaktır. Özellikle beğeni ve takipçi sayıları kendilerini ne kadar kişi takip ediyor ne kadar kişi beğeniyor kaç kişi kendisi hakkında konuşuyor görebiliyor. Bir sanatçının youtube üzerinde ki videosunun izlenme sayısı, bu videonun beğenilme sayısı gibi durumlar kendileri için önemlidir. Sadece olumlu yönler için değil eleştirileri de görebilmeleri kendileri için bir avantajdır. Bu durumda olabildiğince resim, video, haber anlık olarak sosyal medya aracılığı ile paylaşıldığında takipçileri tarafından görülür. Yapılacak olan bir organizasyon için bildiri yayınlayıp, etkinlik oluşturabilir. Bunun işleyişini ve takibini düzenli olarak yapabilmek için Sosyal Medya Danışmanı desteği alınması gerekmektedir.

Ancak gelişen web teknolojileri sayesinde bu beğeni ve takipçi sayılarını illegal olarak arttıran hizmetlerde mevcuttur. Bu durumda 3Milyon takipçisi olan bir kişi paylaşım yaptığında 10 kişinin beğenmesi normal değildir. Aynı şekilde gerçek 20Bin takipçisi olan kişinin paylaşımının 500 600 beğeni alması arasındaki farkı buradan görebilmek mümkündür.

Gelelim siyasetçilerin Sosyal Medya Danışmanına neden ihtiyaç duyduğuna. Siyasetçiler sosyal medyada çok daha dikkatli ve titiz olmaları gerekmektedir. Seveni olduğu kadar sevmeyen takipçileri de bulunmaktadır. Yazılacak olan bir yazıdaki hata veya yanlış anlaşılmaya davetiye çıkaracak bir paylaşım kendileri için alay konusu olabilecek başka paylaşımlara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlara sebebiyet vermemek adına alanında uzman Sosyal Medya Danışmanı ile çalışmalı ve kendisi ile sürekli irtibat içerisinde, gerekir ise yanında bulunmalıdır. Destekleyici ve takipçilerine haber servislerinden daha önce ve yanlış anlaşılmaya mahal vermeden, farklı yönlere çekilmeden haberinizi birincil elden ulaşmak için en etkili yollardan bir tanesi Sosyal Medyadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı ile SEO beraber kullanıldığında çok daha etkili olduğunu söylemek gerektiğini de hatırlatmak isterim…

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir