Penguen 2.0 Sonrası Tanıtım Yazısı Nasıl Alınmalı?

Penguen 2.0 Sonrası Tanıtım Yazısı Nasıl Alınmalı?

Merhabalar; Bu yazımız da sizlere Penguzen 2.0 güncellemesinden sonra alınacak olan tanıtım yazılarının nasıl olması gerektiği konusunda tecrübelerimize dayanarak bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilindiği üzere google Panda güncellemesi ile özgün içeriğin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermişti. Penguen 1.2 ve Penguen 2.0 güncellemeleri ile de backlinkler üzerinde durdu. Penguen 2.0 güncellemesi ile herkes backlink artık önemini yitirdiğini söylesede özellikle google için backlink in değeri asla yitirilmez. Çünki google algoritmasının temel taşlarından bir tanesi backlinktir kendi değimi ile “sırt sıvazlama”.

Şimdi konumuza giriş yaparken en başlara dönmemiz gerektiğini sizlere hatırlatmak isterim. Nedir o? Tabiki panda güncellemesinin yapısı. Az yukarıda da belirttiğimiz üzere panda güncellemesi özgün içeriğin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermişti. Özgün içeriğin uzunluğu, resimlerle desteklenmesi, o içeriğin sosyal medya da paylaşılması, kaliteli ve sitenizin dilinde ki imleme sitelerinden imlenmesi bunların hepsinin özgün olması gerektiğini bizlere soylemişti. Doğallığın olabildiğince iyi olması gerektiğini oto sistemlerden kaçınmamız gerektiğini panda güncellemesi ile öğrenmiştik.

Pandan ve Penguen 1.2 güncellemesinden sonra tanıtım yazılarının ne kadar etkili bir backlink elde etme yolu olduğunu hepimiz görmüştük. Tabiki o zamanlar bu doğallık çerçevesi içerisinde idi. SEO hizmeti veren kişi ve kurumlar tanıtım yazısı verebilecekleri bir alt yapı kurmaları gerektiğini öğrendiler ve öylede yaptılar. Alınan tanıtım yazıları ciddi derece de etki gösterip anahtar kelimeleriniz de üst sıralarda yer almanızı sağladı ve sonra google Penguen 2.0 güncellemesi bir çoğunuzu tarihe gömdü bir çoğunuzun sıralamalarını ciddi derece geriletti. Burada kendinize nerede hata yaptık diye bol bol sormuştursunuz. Bu yazımızda emin olun bunun cevaplarını alacaksınız.

Tekrar panda ya geri dönelim… Panda özgünlük ve doğallık demiştik. Tanıtım yazıları ile backlink elde ederken ne kadar özgünlüğe ve doğallığa uydunuz? Ben gördüğüm kadarı ile sizlere ne kadar uyduğunuzu maddeler halinde söyleyeyim.

(50 sıradan bir rakamdır 100 de olabilirdi 75 te yazımı yazarken aklıma ilk o geldi.)

 • 50 farklı c-class ip adresine sahip siteden tanıtım yazısı aldınız ve bunu size 24 saatte teslim ettiler.

Şimdi doğallık nerede kaldı 24 saat içinde 50 siteden tanıtım yazısı alarak? Bu Sorunun cevabını artık kendiniz verebilirsiniz…

 • 50 sitelik tanıtım yazısı paketlerinden satın alırken kaç tane özgün makele kullandınız ve bu makalelerinizin uzunluğu ne kadar idi?

Bu kadar çok siteden tanıtım yazısı hizmeti veren kişi veya kurumlar mevcut müşterilerinin işlerini hızlı yetiştirebilmek için program desteği kullanarak yaptılar ve bu yüzden sizlere en fazla 5, 4, 3 ayrı makale verebilirsiniz dediler. Burada ne oldu hem özgünlük kuralına uymadınız hemde doğallık kuralına. 50 siteden tanıtım yazısını ortalama 30-50-100 tl civarlarından aldınız ve makalelerinizi 100 – 200 kelime arasında tuttunuz. Bir konuyu açık bir şekilde anlatabilmek için makale en az 350-500 kelime arasında olmalıdır. Sizler ise makale yazdırma ücretinden kaçtığınız için makalelerinizi kendiniz yazdınız belkide özgün değildi ve kısa idi. Eğer yeteri kadar uzun olsa ve yeteri kadar özgün olsa çok gerilere düşmezdiniz.

 • Aldığınız tanıtım yazıları sadece o siteler de mi kaldı? Yoksa O tanıtım yazısı Sosyal medyada, Video sitelerinde, sitenin diline uygun kaliteli imleme sitelerinde imlendi mi? eğer cevabınız evet ise bu işlemler yapılırken ne kadar özgün ve ne kadar doğal idi?

Sizlere bu hizmeti veren kişi veya kurumlar yine müşterilerinin işlerini hızlı sonuçlandıra bilmek için program desteği kullarak yaptılar bunu belkide hiç yapmadılar.

Şimdi yazımızın asıl konusuna geri dönebiliriz. Penguen 2.0 Sonrası Tanıtım Yazıları Nasıl Alınmalı? Bunu size tecrübelerime dayanarak maddeler halinde aşağıda yazacağım.

 • Toplu tanıtım yazısı paketlerini almaktan kaçının.
 • Alacağınız tanıtım yazısı için eğer sitenizin içeriği konusunda bilgi sahibi değilseniz profelyonel bir kişi tarafından en az 350 kelimelik bir makale yazdırınız.
 • Kullandığınız bir makaleyi asla baska bir tanıtım yazısı için kullanmayın.
 • Tanıtım yazısı yazılan sitedeki konunuzu kendiniz sosyal medya ile, video siteleri ile, sitenin diline uygun kaliteli imleme siteleri ile destekleyin. Bunu bir günde 1 2 saat içerisinde değil. Günde bir tanesi ile destekleyin. Bu işlem için tanıtım yazısı aldığınız kişinin hiç bir uygulama istemediğinizi belirtin.
 • Mutlaka bir adet resim kullanın ve bu resim dosyasını kendi sitenizin hostunda barındırın. Bu resim logonuz olabilir eğer olmayacak durumda ise mutlaka özgün bir resim kullanın ve çözünürlüğünü olabilildiğince yüksek tutun.
 • Makaleniz içerisinde asla farklı kelimeler dahi olsa aynı sayfaya link almayın. Ana sayfanıza almanız gerekiyor ise. siteadi.com için bir tane alırken diğerini siteadi.com/index.php adresine alın.
 • Makaleniz içerisinde telefon numarası ve mail adresi yer almasın.
 • Mutlaka sitenizin adı iki kere geçsin, bunun bir tanesi tıklanılabilir iken diğeri tıklanılar bilir olmasın (indexsiz url)
 • Backlink alacağınız kelimelerden bir tanesi mutlaka marka adınız (domain adınız) olsun. ve bunun yanında en fazla 3 tane anahtar kelimeden link alın.
 • Tanıtım yazısı alacağınız sitenin mümkün ise alexa sıralaması 1 Milyon altında olsun.
 • Tanıtım yazısı alacağınız sitenin backlinklerini ve kalitelerini analiz edin, dışa verdikleri siteleri kontrol edin. Daha etkili olabilmesi için anahtar kelimenizde sıralamasına bakınız.
 • En az 3 gün ara ile tanıtım yazısı almaya çalışın. (Bu süre içerisinde aldığınız tanıtım yazılarının desteklenmesini özgün ve doğal bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz)
 • Alexa değeri 500Bin altında olan ve hiti olan sitelerden tanıtım yazısı almak için 20-25 TL vermekten kaçınmayın.

Şimdi diyeceksiniz ki bunca işlem çok uzun sürer çok sabır ister bizim acil olarak sıralama almamız gerekiyor. Bunun için nerede okuduğunu hatırlamadığın bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Google tüm internet sitelerini verimerkezinde saklamaktadır. Nasıl ki yeni doğmuş bir çoçuk yürümez ve konuşamaz ise sitenizde bir anda üst sıralarda yer alamaz. Önce emekliyeceksiniz sonra suya pu diyeceksiniz sonra yürüyecek ve çiş var diyeceksiniz :)”

Gecenin 04:30’unda yazmış olduğum bu yazıda sürçü lisan ettiysem affola.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yap, Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir